Результати дослідження, опубліковані в журналі Science Advances 28 вересня 2022, свідчать про те, що хронічне порушення циркадного ритму значно збільшує зростання раку легенів у моделях тварин. При цьому ген, який у цьому винен, відповідає за “тепловий шок”
Вчені використовували модель миші з вираженим KRAS – найчастіше мутуючим геном при раку легень. Половина мишей знаходилась за умов “нормального” світлового циклу, тобто 12 годин світла і 12 годин темряви. Інша половина була поміщена у світловий цикл, де світловий час зрушувався на вісім годин кожні два-три дні.
Отримані результати збіглися з початковими припущеннями дослідників: у мишей, які піддавалися впливу нерегулярного світлового режиму, що змінюється, пухлинне навантаження збільшилося на 68%.
Але коли вони використовували секвенування РНК для визначення різних генів, що беруть участь у зростанні раку, вони були здивовані тим, що головним винуватцем виявився збір сімейства білків фактора теплового шоку 1 (HSF1).
“Це не той механізм, який ми очікували тут знайти. Було показано, що HSF1 збільшує швидкість утворення пухлин у різних моделях раку, але раніше його ніколи не пов’язували з порушенням циркадного ритму”, – говорить Ламія.
Гени HSF1 відповідають за те, щоб білки вироблялися правильно, навіть коли клітина перебуває в стані сильного стресу – у даному випадку, коли вона зазнає змін температури. Команда підозрює, що активність HSF1 підвищується у відповідь на порушення циркадного ритму, оскільки зміни у наших циклах сну порушують добові ритми температури нашого тіла.