Основні причини виникнення гриж можна розділити на великі групи: фонові чинники, провокуючі чинники.
Грижі можна розділити на первинні та післяопераційні. Первинні розвиваються у спеціальних місцях найбільш “слабкої” передньої черевної стінки. Переважають серед первинних гриж пахові та пупкові.
До фонових факторів належать ситуації, що послаблюють передню черевну стінку. Наприклад, уроджена дисплазія сполучної тканини. Сьогодні вважається, що це такий стан, за якого у спадок передається, менш “пружна” сполучна тканина. Внаслідок чого при навантаженнях відбувається перерозтягування найбільш “слабких” місць передньої черевної стінки, а скорочення їх після зникнення навантаження не відбувається.
При первинних грижах слабкі місця – це пупкове кільце, пахова область, біла лінія живота вище за пупок і так звана спиголева лінія – зліва і праворуч збоку кубиків преса.
До провокуючих факторів при первинних грижах належать:
- Робота з вагами.
- Робота у нахил.
- Заняття важкими видами спорту.
- Травми живота із пошкодженням м’язів передньої черевної стінки.
Друга група гриж пов’язана з перенесеними операціями на органах живота. Такі грижі називаються післяопераційними. І якщо поява первинних гриж так чи інакше пов’язана з анатомією передньої черевної стінки, післяопераційні грижі в деяких ситуаціях супроводжуються повною відсутністю нормального анатомічного розташування м’язів живота між собою.
Факторами ризику післяопераційних гриж є ті самі, що і при первинних грижах. Однак, додатково провокують формування гриж живота нагноєння ран та наявність дренажів після операції. У цьому випадку грижі можуть розвиватися у місцях післяопераційних рубців.
Всі ці причини гриж працюють у дорослих. У дітей пахвинні та пупкові грижі мають зовсім інші причини та пов’язані з незарощенням анатомічних утворень. Тому операції, що усувають грижі живота у дітей та дорослих сильно відрізняються. У дорослих такі операції найчастіше вимагають використання сітчастого імплантату.