Чихання – це безумовний захисний рефлекс. Так ми очищаємо слизову оболонку носа від чужорідних частинок, які здаються нам небезпечними: видаляємо з верхніх дихальних шляхів пил та інші подразники. Але що якщо долає часте чхання, а видимих причин тому немає? Чи це насторожити?
Чому ми чхаємо
Головним чином людина чхає з трьох причин:
- через алергійну реакцію, коли в дихальні шляхи потрапляють частки алергену;
- коли на слизову оболонку носоглотки потрапляє інфекція (саме тому, наприклад, чхання — приватний симптом вірусних захворювань);
- через механічне подразнення слизової носа (наприклад, якщо потрапила пушинка або вдихнули дим).
Все це безпечні та природні реакції. Чихання захищає нас від пилу та мікробів, допомагає слизовій носа очищатися.
Що означає часте чхання без видимих причин
Бувають індивідуальні особливості, через які людина реагує на несподівані подразники. Деякі чхають через яскраве світло або після щільного обіду. Ймовірно, таке відбувається, якщо нервові волокна переплетені особливим чином, через що відправляють у мозок сигнал про помилкову тривогу. Однак у цьому також немає нічого небезпечного, такі реакції — індивідуальні особливості. Так само, як хтось чхає по одному разу, а хтось по десять поспіль.
Скільки разів поспіль безпечно чхати
Немає «безпечної» чи «небезпечної» норми чхання. Однак якщо ви стали чхати частіше, ніж звичайно, варто звернути увагу на загальне самопочуття. Це може бути симптомом ГРВІ, що починається, грипу або ковіда. Також придивіться до зміни способу життя: можливо, спробували новий екзотичний продукт? Чи завели вихованця? Чи давно не проводили вологе прибирання? Чихання – поширений симптом алергічної реакції.
Якщо не вдається самостійно виявити джерело алергії, потрібно звернутися до алерголога та пройти дослідження на респіраторні алергени.
А ось чого не можна робити, то це стримувати позов чхнути, це може бути по-справжньому небезпечно. При чханні із закритим ротом або затиснутим носом різко зростає внутрішньочерепний тиск. Наслідки можуть бути різними: від головного болю до втрати слуху та крововиливу в мозок.
Звичайно, для таких грізних наслідків потрібні передумови і порушення, що вже є, проте ризикувати не варто. Якщо хочеться чхнути, просто відверніться і прикрийте рот одноразовою хусткою.
І насамкінець цікавий факт: неможливо чхнути з відкритими очима. Це теж рефлекс, очі заплющуються автоматично – так організм захищає очні судини від ушкодження.