Вчені не працюють у вакуумі. Вони покладаються на підтримку колег, як людей, так і нелюдей. Дослідниця диких бджіл Кіт Прендергаст з австралійського Університету Кертіна знайшла спосіб вшанувати свого улюбленого друга-собаку Зефіра, коли вона назвала нещодавно відкритий вид бджіл.
Цього тижня Прендергаст опублікував опис Leioproctus zephyr, бджоли, яка походить із Західної Австралії, у Journal of Hymenoptera Research. Ця назва особливо підходить, тому що морда бджоли схожа на собаку, що надає їй дуже доброзичливий і милий вигляд, коли дивитися на неї зблизька. Характерний виступ насправді є частиною обличчя бджоли, яка називається кліпеусом.
У заяві Кертіна в понеділок Прендергаст розповів про те, що вперше зіткнувся з бджолами під час збору зразків у міських районах для докторського дослідницького проекту. «Я був миттєво заінтригований дуже незвичайним обличчям бджоли», – сказав дослідник.
Щоб визначити, чи є бджола новим видом, потрібна детективна робота. Прендергаст провів дослідження під мікроскопом, провів генетичні тести та порівняв бджолу зі зразками в ентомологічних колекціях. Бджола була зібрана раніше в 1970-х роках, але вона не була офіційно описана.
Натхненням для назви бджоли стала вівчарка Маремма, велика пухнаста світла собака, яку Прендергаст описує як «неосудливого, безумовно люблячого компаньйона».
Прендергаст прокоментував дослідження у Twitter, сказавши: «Я боюся, що мій нещодавно описаний вид, Leioproctus zephyr, має невизначене майбутнє. Він вузькоспеціалізований і має дуже обмежене, фрагментоване поширення». У дослідженні стверджується, що бджола, яка гніздиться на землі, може бути чутливою до втрати середовища проживання внаслідок будівництва.
I'm scared my newly described species, Leioproctus zephyr, has an uncertain future. It's highly specialised, and has a very restricted, fragmented distribution. @AusTSX @TSCommissioner https://t.co/IWHjf1jLf6
— Dr Kit Prendergast (@BeeBabette) November 2, 2022
За оцінками Музею Західної Австралії, в країні проживає 2000 видів місцевих бджіл, багато з яких ще не були офіційно описані. Наукові дослідження, подібні до цього щодо Leioproctus zephyr, можуть допомогти краще зрозуміти різноманіття та поведінку бджіл, а також допомогти в зусиллях щодо їх збереження.