Протягом багатьох років медицина вважала його непотрібним органом, відростком, атавізмом (поява ознак, характерних віддаленим предкам). І за найменшого запалення його видаляли. Усі останні дослідження свідчать, що апендикс — рятівник мікробіоти та інкубатор кишкової палички. Адже саме у ньому зберігається оригінальна мікрофлора товстої кишки.
Ключовою причиною запалення апендикса є закупорка його просвіту. Викликати її можуть калові камені, збільшення лімфатичних фолікулів, пухлина, скупчення паразитів, щільні фрагменти їжі (наприклад, кісточки).
На тлі закупорки починають активно розмножуватись умовно-патогенні бактерії (найчастіше Escherichia Coli, усіма нами улюблена кишкова паличка). І це викликає прозапальну реакцію, яка і призводить до апендициту. Щоб виключити гостру імунну відповідь, важливо профілактувати закупорку червоподібного відростка, а це насамперед раціональне харчування та рухливий спосіб життя.
Як розпізнати апендицит
У більшості випадків апендицит проявляється гострим болем, що поширюється від пупка до правої частини діафрагми. Залежно від анатомічного розташування апендикса, людина може відчувати біль у ділянці спини, тазу або паху; або ж у ділянці шлунка.
Можливі кілька варіантів розвитку подій. У першому випадку людина відчуває гострі спонтанні болі, які можуть затихнути, коли нервові закінчення апендикса помруть. Тоді буде потрібна екстрена госпіталізація.
Інший варіант: людина не відчуває гострого болю, проте у неї пропадає апетит, піднімається температура до 37,5–38 градусів, є загальне нездужання.
Пальпацію самостійно при підозрі виникнення апендициту проводити не можна, це може спровокувати розрив апендикса, високий ризик розвитку перитоніту.
Фахівці-гастроентерологи рекомендують голосно покашляти, при апендициті ви відчуєте біль у правій здухвинній ділянці. Ще один із можливих способів самоперевірки – поза ембріона. Біль ослабне, якщо ви притягнете ноги до грудей і ляжете на правий бік. На лівому, лежачи з прямими ногами, ви відчуєте сильний біль.