Рак щороку вбиває тисячі людей у всьому світі. Від цієї небезпечної хвороби поки немає ліків, які б змогли гарантовано впоратися з пухлиною, вчені та лікарі намагаються винайти їх вже кілька десятиліть. Але ми можемо щось змінити у своєму житті, щоб знизити ризики появи онкології.
Вчені Тель-Авівського університету провели масштабне дослідження, після якого дійшли висновку: аеробні вправи можуть знизити ризик метастатичного раку на 72%. Результати їхньої роботи опубліковані в науковому журналі Cancer Research.
Річ у тім, що звичайні фізичні вправи знижують ризик деяких видів раку на 35%.
– Фізична активність також може захистити людину від діабету та хвороб серця. У своєму дослідженні ми з’ясували, що саме високоінтенсивні аеробні вправи можуть знизити ризик метастатичного раку на 72%! – каже доктор Гепнер.
У дослідженні вчені використовували медичні дані добровольців, яких оглядали до та після фізичного навантаження, наприклад, після бігу. Крім цього, експерти навчили лабораторних мишей виконувати різні трюки так, щоб їхнє навантаження теж можна було порівнювати з аеробними вправами.
За людьми та гризунами вчені спостерігали протягом 20 років. І дійшли висновку: люди, які мали регулярні аеробні навантаження з високою інтенсивністю, на 72% рідше страждали від метастатичного раку, порівняно з тими, хто не займався фізкультурою. Загалом в експерименті взяли участь 3 тисячі людей.
Модель на тваринах продемонструвала аналогічний результат, що також дозволило дослідникам визначити основний механізм. Взявши зразки внутрішніх органів фізично здорових гризунів до та після інтенсивного навантаження, а також після підсадки раку, вони виявили, що аеробна активність значно знижує розвиток метастатичних пухлин у лімфатичних вузлах, легенях та печінці.
Вчені дійшли висновку, що такий сприятливий результат пов’язаний з підвищеним рівнем споживання глюкози, який простимулювали фізичні вправи.
– Досліджуючи клітини органів, ми виявили збільшення кількості рецепторів глюкози під час високоінтенсивного аеробного навантаження. Тобто цукор став активніше знищуватись, органи перетворилися на «машину для згоряння енергії», плюс до всього у людей побільшало м’язової тканини, — каже професор Леві.
Такі зміни, за версією вчених, стали відбуватися, тому що органи конкурували за ресурси цукру з м’язами, які, як відомо, спалюють велику кількість глюкози під час фізичних вправ.
Отже, якщо рак розвивається, жорстка конкуренція за глюкозу знижує доступність енергії, яка має вирішальне значення для розвитку захворювання та метастазування. Причому коли людина регулярно займається спортом, цей стан стає постійним: тканини внутрішніх органів змінюються і стають схожими на м’язові.
Саме тому всім без винятку треба займатись спортом. І це необов’язково мають бути стомлюючі тренування у залі. Ви можете плавати у басейні, танцювати, влаштовувати кроси у парку. Головне – змусити свій пульс прискоритися, а організм – розщеплювати цукор.