19 листопада 2022 року, майже за чотири години до зіткнення, Catalina Sky Survey виявила астероїд під назвою 2022 WJ1 на вхідній траєкторії. Мережа телескопів і вчених почала діяти, точно розрахувавши, коли і де на земній кулі впаде астероїд.
Це чудова новина. 2022 WJ1 був занадто малим, щоб завдати серйозної шкоди, але його виявлення показує, що світові методи моніторингу астероїдів удосконалюються, що дає нам кращий шанс захистити себе від падаючих космічних каменів – великих, які насправді можуть завдати певної шкоди.
Хоча простір — це здебільшого простір, у ньому також є купа не-простору. Поруч із Землею цей непростір переважно складається з астероїдів, які обертаються навколо Сонця таким чином, що наближають їх до орбіти Землі. Ми називаємо їх навколоземними астероїдами, і на момент написання статті 30 656 з них були занесені в каталог.
Більшість цих астероїдів насправді досить малі, і вчені впевнені, що ми знайшли майже всі з них, які є достатньо великими, щоб становити значну небезпеку, вивчили їх і визначили, що протягом наступного століття жоден з них не наблизиться настільки близько, щоб бути загрозою.
Тим не менш, добре бути в курсі того, що дзижчить у просторі навколо нас, і відточувати свої здібності знаходити приховані камені, думаючи про те, щоб зробити великий вхід.
Повідомляється, що 2022 WJ1 було виявлено о 04:53 UTC 19 листопада 2022 року обсерваторією Маунт-Леммон, частиною мережі Catalina. Він продовжував стежити за об’єктом, зробивши чотири зображення, які дозволили астрономам підтвердити виявлення та повідомити про це в Центр малих планет IAU о 05:38 UTC.
Цих чотирьох зображень було достатньо, щоб розрахувати траєкторію астероїда по небу, а численні програми моніторингу зіткнення виявили, що камінь мав приблизно 20-відсотковий шанс впасти десь на північноамериканському континенті.
Подальші спостереження дозволили вченим уточнити свої вимірювання, вказавши час і місце. Вибух за розкладом, о 08:27 UTC, 2022 WJ1 було помічено, як яскраво-зелена вогняна куля летить по небу над регіоном Золота підкова в південному Онтаріо, Канада.
Це відкриття стало першим передбачуваним метеором, який впав над густонаселеною територією, але камінь не становив небезпеки. Коли він увійшов в атмосферу Землі, його діаметр становив близько одного метра, що робить його найменшим астероїдом, який спостерігали до входу в атмосферу.
Тут він перетворився на палаючий болід і розлетівся, впавши на Землю меншими шматками, які здебільшого впали у воду озера Онтаріо. Більшість уламків метеорита, які можна знайти, мають бути невеликими уламками; вчені сподіваються отримати деякі з них для подальшого вивчення астероїда.
Попередні п’ять астероїдів, виявлених до зіткнення, були 2008 TC3, діаметр якого становив близько 4 метрів; 2014 AA, на 3 метри в поперечнику; 2018 LA, також три метри в поперечнику; 2019 MO на 6 метрів у поперечнику; і, трохи раніше цього року, 2022 EB5, який мав близько 2 метрів у поперечнику.
Виявлення 2022 WJ1 і глобальна координація, яка відстежувала його, є чудовим свідченням того, наскільки чутлива технологія виросла, і чудової людської співпраці для кращого розуміння космічних каменів-шахраїв.
І, звичайно, ці спостереження представляють рідкісну можливість вивчити, що відбувається з астероїдами, коли вони входять в атмосферу Землі.
«Ця вогняна куля особливо важлива, оскільки вихідний метеороїд спостерігали телескопічно до того, як він врізався в атмосферу. Це дає рідкісну можливість пов’язати телескопічні дані астероїда з його розпадом в атмосфері, щоб отримати уявлення про його внутрішню структуру», — сказав астроном і фізик Пітер Браун з Університету Західного Онтаріо.
«Ця видатна подія дасть підказки про склад і силу, які в поєднанні з телескопічними вимірюваннями дадуть нам зрозуміти, як малі астероїди розпадаються в атмосфері, що є важливим знанням для захисту планети».
Уламки 2022 WJ1 мають бути темними, з тонкою та свіжою корою термоядерного синтезу та сірішим кам’янистим інтер’єром. Вчені просять повідомляти про будь-які підозрілі фрагменти в Королівський музей Онтаріо.