Останнім часом співробітники космічного агентства NASA активно працюють над програмою колонізації Місяця — вже зараз вони запустили першу місію з космічним кораблем, який має облетіти супутник Землі та повернутися на рідну планету із цінними даними. І вже у 2025 році планується запуск пілотованої місії з астронавтами, які здійснять висадку на Місяць для збирання даних та підготовки фундаменту під майбутню наукову станцію та житловий комплекс. Проблема в тому, що поверхня Місяця (м’яко скажемо) не дуже лояльна до колонізації, але цю проблему, певне, вдалося частково вирішити.
Справа в тому, що фахівцям з американського наукового центру вдалося знайти на поверхні Місяця досить затишну за мірками космосу печеру, всередині якої можна розмістити повноцінну дослідницьку базу. Головною перевагою даної печери є температурний режим – вчені заявили, що там постійно тримається температура на рівні +17 °C, що для неживого супутника без атмосфери вкрай рідкісний бонус. І в NASA заявили, що ця печера є ідеальним плацдармом для розміщення житлового та наукового комплексів, оскільки людям проживати за такої температури буде більш ніж комфортно.
Багатьом може здатися, що температура +17 °C не виглядає такою вже привабливою, але варто нагадати, що температурний режим на Місяці неймовірно суворий. За один місячний цикл, який забирає у супутника Землі 30 земних діб, Місяць проживає 15 світлих та 15 темних проміжків часу. Відповідно, у темні періоди температура на поверхні Місяця становить у середньому -170 °C, а у світлі цикли – аж до +120 °C. Звичайно, при такому температурному режимі сформувати постійну основу для проживання астронавтів на поверхні супутника досить складно, якщо не сказати неможливо. При цьому не варто забувати про радіацію, яка у 200 разів перевищує земну, та відсутність захисту від падіння метеоритів.
Втім, має печера і недоліки. Проблема в тому, що на Місяці немає печер у прямому розумінні цього слова — натомість є так звані «лавові трубки», які залишилися ще з часів вулканічної активності на супутнику Землі. Ці трубки мають значну глибину — печера, яка сподобалася NASA, має дно на глибині 100 метрів (саме там і утримується температура +17 °C). Відповідно, фахівцям потрібно вигадати, як спускатися вглиб Місяця і вибиратися на поверхню. Якщо це завдання вдасться вирішити, то колонізація Місяця стане лише питанням часу.