Наприкінці 2021 року Ілон Маск висловив у Twitter свої побоювання щодо кінця людства. «Ми повинні набагато більше хвилюватися про скорочення населення… Якщо на Землі не вистачить людей, то на Марс точно не вистачить», — висловив думку він. Заяви Маска вивели на перший план суспільної свідомості падіння народжуваності у світі.
Протягом майже століття рівень народжуваності в усьому світі знижувався. Результатом є те, що вчені описують як «всесвітня криза безпліддя». Але на горизонті маячить рішення — штучні матки.
У 2017 році вчені створили «BioBag», який функціонував як штучна матка, і використали його для вирощування ягняти. Тепер була представлена нова концепція, яка показує, як те саме можна зробити для людей. На нещодавно оприлюдненому кадрі Хашем Аль-Гайлі показує, як можуть виглядати пологи завтра. Зокрема, він створив установку для створення штучної матки під назвою EctoLife.
Його призначення? В ексклюзивному інтерв’ю Science and Stuff Аль-Гайлі каже, що він вважає, що концепція EctoLife може одного дня витіснити традиційні пологи. Роблячи це, він сказав, що суспільство нарешті зможе задовольнити потреби батьків, які «втомилися чекати відповіді від агентства з усиновлення», і тих, хто «стурбований ускладненнями вагітності». Але найголовніше, він каже, що EctoLife може дозволити нам протистояти кризі безпліддя прямо.
Наша потреба в новій формі народження
В даний час, за оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, 15% пар репродуктивного віку в усьому світі страждають від безпліддя. Дійсно, за останні 70 років рівень народжуваності в усьому світі знизився на приголомшливі 50%. Причини цього падіння включають (серед іншого) підвищення рівня освіти жінок, збільшення зайнятості, високі витрати на виховання дітей і падіння глобальної кількості сперматозоїдів. У зоні ризику вже знаходяться 23 країни, серед яких Японія, Іспанія, Португалія, Таїланд і Південна Корея в авангарді кризи.
Відповідаючи на твіт Маска, технологічний інвестор Сахіл Лавінгія написав: «Ми повинні інвестувати в технології, які роблять народження дітей набагато швидшим/легшим/дешевшим/доступнішим. Синтетичні матки тощо». І саме про це думав Аль-Гайлі, коли придумав дизайн для EctoLife. Аль-Гайлі сказав Science and Stuff, що його надихнуло створити концепцію EctoLife, щоб продовжити «дискусію навколо технології, яку не можна ігнорувати».
За словами Аль-Гайлі, концепція штучної матки EctoLife змінить життя багатьох, хто намагається завагітніти. «Це ідеальне рішення для жінок, яким хірургічно видалили матку через рак або інші ускладнення. Це також може допомогти вирішити проблеми, пов’язані з низькою кількістю сперматозоїдів», – з ентузіазмом сказав Аль-Гайлі, додавши, що концепція EctoLife (або подібні технології) «зрештою можуть зробити викидень у минуле».
Наукова фантастика стає реальністю
Синтетичні матки можуть звучати як наукова фантастика, але вони продовжують довгий ряд досягнень у репродуктивних технологіях. 25 липня 1978 року в Олдхем і окружній лікарні в Манчестері, Англія, народилася дівчинка, яку назвали Луїзою Браун. Її народження запам’яталося тим, що Луїза була зачата в чашці Петрі, і вона є першою дитиною, зачатою за допомогою екстракорпорального запліднення (ЕКЗ).
У матері Луїзи з одного з яєчників вилучили зрілу яйцеклітину, і її поєднали зі спермою батька Луїзи. Потім отриманий ембріон перенесли в матку місіс Браун. Через дев’ять місяців народилася Луїза. Подружжя Браунів зачало другу дочку, Наталі, також через ЕКЗ. У травні 1999 року Наталі увійшла в історію, коли стала першою дитиною, яка народила власну дитину за допомогою ЕКО. У грудні 2006 року Луїза наслідувала їхній приклад, народивши здорового хлопчика.
Сьогодні понад 8 мільйонів дітей щорічно зачали за допомогою ЕКО.
BioBag 2017 року став величезним проривом у технології створення штучної матки. Вчені, які стояли за роботою, вирощували вісім ягнят протягом 105-120 днів — приблизно еквівалентно людським плодам на 22-24 тижні вагітності. Потім у березні 2021 року було досягнуто ще однієї віхи. Ізраїльські вчені змогли вирощувати мишачі ембріони протягом одинадцяти днів у штучних утробах. У цьому досягненні примітно те, що 11 днів — це більше половини повного терміну вагітності миші.
Аль-Гайлі каже, що концепція EctoLife є логічним наступним кроком. І не він єдиний, хто так вважає.
«Здається ймовірним, що до випробувань штучних маток на людях залишилося лише кілька років», — написала вчений із соціальної етики та політики Елізабет Хлоя Романіс у Журналі медичної етики BMJ. Тим часом доктор Карло Буллетті, доцент кафедри акушерства, гінекології та репродуктивної науки Єльського університету, вважає, що повністю функціонуюча штучна матка може бути реалізована протягом наступних 10 років.