Кожен шостий житель планети страждає на катаракту – небезпечне захворювання очей, при якому на кришталику розвивається непрозора пляма. Катаракта – одна з основних причин сліпоти у людей віком понад 40 років і найголовніша небезпека цієї хвороби – раптовість та непомітність. Найчастіше пацієнти звертаються до лікаря вже на тій стадії, коли хвороба суттєво заважає зору.
Як можна виявити катаракту на ранній стадії
Чим раніше виявлена хвороба, тим менш складними будуть заходи щодо видалення плями і тим вищі шанси зберегти зір. Ось ранні симптоми, на які важливо звернути увагу та швидко звернутися до лікаря.
Розмитий зір
Перші два симптоми катаракти, що розвивається – зниження зору, а також розмитість картинки. Якщо вам здається, що навколишній світ все більше схожий на картини імпресіоністів, саме час звернутися до лікаря. Справа в тому, що лінза в наших очах, яка допомагає відбивати світло, через катаракту, що розвивається, стає все більш каламутною, непрозорою, і зір стає розмитим.
Труднощі у розрізненні кольорів
Ще один симптом катаракти, що розвивається – нам стає все важче розрізняти кольори і особливо відтінки. Білий колір здається трохи жовтуватим, а бежевий – пісочним. Найгірше те, що цей процес йде поступово і самостійно помітити зміни у сприйнятті кольору дуже складно. Але якщо ваші близькі звернули увагу на те, що ви не дуже чітко розрізняєте кольори, варто звернутися до офтальмолога.
Підвищена чутливість до світла
Найпоширеніший і найчастіший симптом катаракти, що розвивається, – особлива чутливість до світла. При цьому захворюванні яскраві лампи стають справжнім ворогом, а звичний рівень світла стає надто яскравим і навіть болючим. Якщо вам здається, що навколо стало дуже багато світла, зверніться до лікаря!
Складнощі з нічним водінням
Якщо ви водій, ви маєте шанс помітити катаракту на ранніх стадіях, достатньо звернути увагу на можливі труднощі, пов’язані з водінням в нічний час. Головний біль і біль в очах, що виникає від світла далеких фар, труднощі в читанні дорожніх знаків у темряві – це привід якнайшвидше звернутися до лікаря.
Неможливість розібрати дрібний шрифт
Що старші ми стаємо, то більше турботи вимагає наш зір. Вікова далекозорість – поширена проблема, більшість людей старше 50 років стикаються з нею. Але якщо вам все важче розбирати дрібний шрифт у книгах і журналах, причиною тому може бути катаракта, що розвивається. Лінза, завдяки якій ми бачимо, складається з води та білка, а катаракта змушує цей білок згортатись – і нам стає важко розрізняти дрібні предмети та символи.
Подвійний зір
Ще один «тихий» симптом катаракти, що розвивається – диплопія або «подвійний» зір. Чим сильніше затуманюється кришталик ока, тим сильніше спотворюється світло, що проходить крізь нього – і тим сильніше змінюється картинка, яку ми бачимо. Так що якщо у вас двоїться в очах, варто показатися лікареві.
Раптове покращення зору
Різке поліпшення зору у пацієнтів з короткозорістю – ще один із симптомів катаракти. На жаль, покращення досить швидко минає, а ось захворювання продовжує розвиватися. Тож не відкладайте черговий похід до лікаря і пам’ятайте, що окуліста варто відвідувати як мінімум один раз на рік!
Хвороби та фактори, що сприяють розвитку катаракти
Один із факторів, що підвищують ризик розвитку катаракти – певні захворювання. Чим більше ознак ви знайшли у себе, тим вищі ваші особисті шанси розвитку катаракти:
- цукровий діабет;
- куріння;
- спадкова схильність;
- операції на очах;
- травми очей;
- тривала дія ультрафіолету або інфрачервоних променів;
- гіпертонічна хвороба;
- тривале лікування глюкокортикостероїдами;
- короткозорість.
Як лікують катаракту
На жаль, на сьогоднішній день єдиний спосіб вилікувати катаракту та повернути зір – операція. Але є й хороші новини: сучасні методи дозволяють проводити втручання навіть у дуже літніх пацієнтів, відомі успішні випадки лікування людей старше 90 років.
А ось вітаміни, мінерали та біологічно активні добавки не тільки не лікують катаракту, але навіть не здатні уповільнити розвиток процесу. А ось нашкодити можуть: пацієнт, що довірився їм, відкладає звернення до лікаря і в результаті лікування починається вже на пізній стадії захворювання.