Найчастіше здуття живота викликають надлишки їжі або погана сполучуваність продуктів. Іноді досить сходити в туалет, але в інших випадках неприємні відчуття і вирування можуть тривати кілька годин – до тих пір, поки вся ваша святкова вечеря не перетравиться. Пропонуємо вам не боротися із проблемою, а запобігти її. Допоможуть ці поради.
Чому виникає здуття живота
Здуття живота – природний побічний ефект травлення. Але іноді через переїдання в кишечнику можуть утворюватися надлишки газів. Залишити організм відразу їм не вдається, і вони викликають болючі спазми і відчутне бурчання. Якщо причина лише у різноманітності та кількості їжі, здуття проходить саме через деякий час. Розлад травлення може бути також спричинений патологічними причинами, включаючи:
- підвищений рівень солі в організмі;
- стрес;
- харчову непереносимість/алергію;
- синдром подразненого кишечника;
- кишкові грибки;
- кишкові розлади;
- малорухливий спосіб життя.
Як уникнути здуття живота на Новий рік
Чим менше тим краще
Намагайтеся не їсти багато разів. Навіть якщо вся їжа на столі здається вам дуже привабливою, постарайтеся замість одного багатого прийому їжі поїсти кілька разів, але невеликими порціями по 100-150 грамів. Це стосується й напоїв.
Не поспішайте з їжею
Спокій тільки спокій. Хоча ця звичка у звичайний час вважається шкідливою, новорічна вечеря – саме час поговорити під час їжі. Приділяйте більше часу пережовування їжі, щоб не заковтувати повітря та зменшити газоутворення у шлунку. Так ви і насититесь набагато швидше. А проміжки між їжею заповнюйте приємною розмовою чи фотосесією з рідними та друзями.
Утримайтеся від кави та алкоголю
Ну гаразд, з алкоголем складніше. Але без кави пережити новорічну ніч точно можна! Справа в тому, що цей напій стимулює вироблення кислоти у шлунку, що призводить до підвищеного газоутворення в кишечнику. Якщо запити вечерю кавою, їжа погано перетравиться і потрапить у товстий кишечник у необробленому вигляді, що майже гарантовано викличе хворобливі спазми. Від газованих напоїв теж краще відмовитись – але тут все й так зрозуміло.
Рухайтесь
Регулярні фізичні навантаження в принципі корисні у будь-яку пору року, у тому числі й для системи травлення. Рух допоможе вам у новорічну ніч. Якщо шлунку важко, вийдіть ненадовго на вулицю з сім’єю, пройдіться з коляскою або пограйте з дітьми в сніжки. Так і животу стане легше, і спатимете краще!
Жодних сироїдчих страв
Сирі продукти у вигляді фруктів, салатів чи овочів краще залишити на ранок, оскільки вони посилюють процеси бродіння. Травна система і так відчуває стрес через різноманітність їжі, так що не варто «підганяти» її клітковиною. В інші дні – будь ласка, кишечник за харчові волокна вам скаже лише «дякую».
Відмовтеся від фаст-фуду
Віддайте перевагу «легшим» салатам і білковим продуктам і постарайтеся не налягати на «швидку» їжу – особливо, приготовлену у фритюрі, з високим вмістом жирів та цукру.
Якщо живіт вже здувся
Полегшити стан допоможе той самий рух – наприклад, можна трохи потанцювати. До речі, травленню чудово допомагають деякі спеції: зірчастий аніс, фенхель, кмин, куркума. Приправте ними їжу або заваріть з ними чай, щоб уникнути неприємностей новорічної ночі.