Незадовго до того, як у грудні космічний корабель НАСА «Юнона» здійснив свій перший із кількох запланованих близьких проходів повз супутник Юпітера Іо, у вогненному світі почався тривалий спалах вулканічної активності.
Це відкриття надійшло у вівторок не від NASA чи Juno, а від спостережень, зроблених за допомогою невеликого роботизованого телескопа, розташованого в пустелі Арізона.
Фізик Джеффрі Моргенталер з Інституту планетарних наук використав обсерваторію Io Input/Output (IoIO) поблизу Бенсона, штат Аризона, щоб виявити найбільший спалах вулканізму, зареєстрований на Іо за останні п’ять років. Іо є одним із чотирьох великих галілеєвих супутників Юпітера та найбільш вулканічно активним тілом, яке ми знаємо в Сонячній системі.
IoIO зафіксував збільшення натрію та іонізованої сірки між Іо та Юпітером, починаючи з вересня і триваючи до грудня, що вказує на збільшення вулканічної активності.
«Одна із захоплюючих речей у цих спостереженнях полягає в тому, що їх може відтворити майже будь-який малий коледж або амбітний астроном-любитель», — сказав Моргенталер у заяві. «Майже всі деталі, які використовуються для створення IoIO, доступні в магазині високоякісних фотоапаратів або телескопів».
Юнона здійснила обліт Іо в середині грудня і подражнила нас деякими зображеннями. Наразі ми чекаємо, щоб побачити більше спостережень із цієї зустрічі.
Моргенталер сподівається, що дані IoIO та Juno можна об’єднати, щоб заповнити деякі прогалини в нашому розумінні цього найзапеклішого з відомих світів.
«Вимірювання Juno можуть сказати нам, чи цей вулканічний викид мав інший склад, ніж попередні», – сказав він.
NASA має ще вісім прольотів повз Іо, запланованих на Юнону протягом наступних 18 місяців, включаючи два, які будуть проходити в межах 1500 кілометрів від поверхні, щоб забезпечити, мабуть, найкращий вид на багатий магмою супутник.