Майже у кожного з нас хоча б раз у житті виникали неприємні відчуття в ротовій порожнині через вдихання холодного повітря, вживання гарячих та холодних напоїв, кислої чи твердої їжі. Якщо така хвороблива реакція твердих тканин зубного ряду на ці та інші подразники відбувається постійно, то це сигналізує про певні проблеми із чутливістю зубів, які ігнорувати не варто. Больові відчуття в зубах і яснах у результаті впливу різних зовнішніх факторів є найяскравішою ознакою того, що у людини гіперестезія. І навіть у випадку, коли зуби зовні виглядають здоровими, але болісно реагують на різні провокуючі подразники, не слід зволікати зі зверненням до стоматолога, щоб не ускладнити собі життя ще більше.
Гіперестезія: симптоми та причини появи
Підвищена чутливість зубів є досить поширеною проблемою і супроводжується гострими швидкоплинними, пульсуючими або ж ниючими больовими відчуттями. Частіше за все ці симптоми пов’язані із витонченням та некаріозним ураженням зубної емалі. Дентин зуба, що знаходиться під емаллю, пронизаний величезною кількістю мікроскопічних каналів, які з’єднуються з пульпою. І коли подразнюючі фактори добираються до нервових закінчень, останні на це реагують відповідним чином. При цьому людину не обов’язково мають турбувати болі, вона може просто відчувати, як в неї нібито лоскочуть зуби та сверблять ясна.
Крім того, на чутливість зубів впливає багато інших чинників, серед яких:
- дефекти клиноподібної форми — подібні патологічні зміни утворюються біля шийки зубів та викликані ураженням ясен (пардонтитом, гінгівітом), патологіями прикусу, нещадним чищенням зубного ряду, неправильно підібраною ортодонтичною системою, захворюваннями ендокринної системи та кишково-шлункового тракту, гормональними збоями в організмі та порушенням обміну речовин в організмі, шкідливими харчовими звичками тощо;
- травми та пошкодження емалі у вигляді сколів і тріщин;
- каріозні ураження — через карієс відкриваються дентинні канали і хвороба пошкоджує емаль;
- надмірне захоплення відбілюючими процедурами та часте застосування в домашніх умовах агресивних зубних паст з ефектом відбілювання — призводить до демінералізації зубної емалі, внаслідок чого вона стає пористою і більш чутливою до дії різних зовнішніх подразників.
Також гіперестезія твердих тканин зубів дуже часто виникає після процедури пломбування і проведення професійної гігієни ротової порожнини. Але занепокоюватися з цього приводу не варто, оскільки це явище тимчасове і проходить через невеликий проміжок часу.
Чим зняти чутливість зубів і чи можливо її позбутися?
Перше, що потрібно вчинити, якщо у вас болять зуби від холодного чи гарячого, після чищення порожнини рота чи з інших причин, так це звернутися в стоматологічну клініку. Фахівець достеменно виявить, чому щемлять зуби, встановить першопричину появи неприємного симптому і надасть професійну допомогу.
Зазвичай пацієнти не надто серйозно ставляться до тривожних сигналів, які їм надсилає організм. Вони намагаються самостійно лікуватися, шукаючи в інтернеті відповідь на питання, як швидко зняти чутливість зубів. Однак час грає не на їх користь, оскільки для усунення патологічного процесу потрібна комплексна терапія.
Лікування чутливих зубів проводиться в декілька етапів:
1 етап — основний. Полягає в усуненні причини гіперестезії. При необхідності лікується карієс, запалення ясен чи інших стоматологічних захворювань, переставляються ортодонтичні конструкції, коригується гігієна ротової порожнини чи здійснюється професійне очищення зубних рядів;
2 етап — ремінералізація зубів, тобто збагачення мінералами зубної емалі, в результаті чого заповнюється її пориста структура і відновлюється твердість;
3 етап — фізіотерапевтичні процедури, а саме застосування електрофорезу для закріплення ефективності проведеної ремінералізації.
В процесі лікування використовуються різноманітні засоби і препарати від чутливості зубів, які блокують дентинні канали та їх нервові закінчення. Це — фториди, оксалати, фторованілаки, ремінералізуючі пасти, десенситайзери.
Слабкі зуби — не вирок. Щоб знизити ризик паталогії, потрібно дотримуватися певних профілактичних заходів, включаючи правильний догляд за порожниною рота, збалансоване харчування та регулярне відвідування стоматології.