Активні речовини, які містяться в продуктах, які ми їмо, впливають на нашу зубну емаль щонайменше тричі на день та 365 днів на рік. Колосальне навантаження. Причому це відбувається протягом усього життя людини, а, на жаль, самовідновлюватись ця захисна оболонка нездатна.
Причини руйнування емалі
Емаль – захисна оболонка зуба, і вона страждає насамперед: піддається тертю, сколюванню в процесі пережовування їжі або при травматичних факторах різного ступеня тяжкості. Важливо розуміти, що саме знижує резистентність до емалі. Причин досить багато, але є ті, що зустрічаються найчастіше.
Загальні фактори
- Спадковість, коли гени визначають щільність емалі, ступінь її опірності негативним зовнішнім факторам, то, наскільки ясна піддаватимуться різним ушкодженням.
- Гормональні збої, від яких залежать обмінні процеси і в кістковій тканині, і кровопостачання ясен. Вони впливають і розвиток щелепи загалом, і імунітет, і появу захворювань у ротової порожнини.
- Вагітність завжди позначається на стані емалі, тому перед плануванням дитини варто відвідувати стоматолога і привести зуби в порядок.
- Захворювання ШКТ завжди супроводжуються хронічними гінгівітом та пародонтитом.
- Хвороби щитовидної залози провокують зниження всмоктування та засвоюваності кальцію, що призводить до демінералізації емалі.
Місцеві фактори
- Поганий догляд за порожниною рота. Ризик руйнування емалі, швидке утворення та накопичення зубного каменю.
- Неправильне харчування. Солодке у великій кількості, часті перекушування, газовані напої здатні призвести до зміни pH середовища, активного розмноження мікроорганізмів та руйнування емалі
- Часта зміна холодного та гарячого супроводжується розтріскуванням емалі, зламами, сколами, куди можуть потрапляти шкідливі мікроорганізми.
- Механічні ушкодження, пов’язані з професією або зі шкідливими звичками (відкушування ниток швачками, жування ковпачка ручки), можуть призводити до додаткових тріщин, надламування емалі або утворення клиноподібних дефектів.
Як зміцнити зуби: поради стоматолога
Емаль – найтвердіша тканина організму, але регенерувати вона не може. Їй потрібна допомога. Це можна зробити як у домашніх умовах, так і у кріслі стоматолога.
- Почніть із дитинства. Важливо тренувати жувальний апарат. Рекомендується вживання твердої їжі (овочів та фруктів) для хорошого очищування поверхні зубів, масажування ясен.
- Не пропускайте тривожні симптоми: пожовкла емаль, у ясен темний наліт – без стоматолога не обійтися; чутливість під час чищення зубів або їди – допоможуть спеціальні пасти; коронки стали прозорими по ріжучому краю – стирання зубів, необхідна допомога стоматолога; на зубах тріщини, подряпини, відколи – варто купувати зміцнювальні пасти і застосовувати додатково ремінералізуючі гелі.
- Використовуйте відповідні препарати і тільки після консультації лікаря. Якщо часто кришаться зуби, то потрібно з’ясувати, чому емаль стає тендітною та м’якою, а після консультації фахівця краще приймати препарати для відновлення та зміцнення твердих тканин. Зазвичай, це кальцій у поєднанні з вітаміном D3. При кровоточивості ясен можна використовувати вітаміни групи А, Е, які допоможуть у боротьбі з ламкістю судин. У домашніх умовах для зміцнення ефективні звичайні аптечні ополіскувачі, гелі, а також спреї, пасти гелів з вмістом кальцію, фтору і стронцію.
- Слідкуйте за своїм харчуванням та гігієною. Потрібно відмовитися від газованих напоїв, солодкого у великих кількостях, не жувати жувальні гумки без ксиліту, що знижує інтенсивність утворення нальоту. Варто вживати більше твердих свіжих овочів та фруктів, не чергувати холодне та гаряче. Звертати увагу на домашню гігієну, чистити зуби не менше двох хвилин двічі на день, уникаючи високоабразивних паст.
- Використовуйте всі професійні засоби зміцнення. Дуже добре в домашніх умовах допомагають курси зміцнення емалі за допомогою індивідуальних кап, куди наноситься прозорий гель із кальцієм та мікроелементами. Їх надягають на ніч. Вони добре та ефективно працюють після професійної гігієни та відбілювання.
Дуже важливо застосовувати комплексний підхід для захисту та зміцнення емалі. Обов’язково регулярно відвідуйте стоматолога, використовуйте якісний домашній догляд і ваші зуби завжди будуть міцними і здоровими.