Багато хто помічав, що після великої кількості калорійної або солодкої їжі дуже хочеться спати, накочує сильна слабкість або навіть нудота. Чому так відбувається? Нормально це чи ні?
Цукровий діабет другого типу — це хронічне обмінне порушення, що виявляється постійним підвищеним рівнем глюкози в крові, найчастіше розвивається на тлі нечутливості клітин організму до інсуліну (інсулінорезистентності), або недостачею вироблення інсуліну. Іншими словами, у пацієнтів із цукровим діабетом другого типу підшлункова залоза не виробляє достатньо інсуліну або організм втрачає здатність правильно використовувати гормон.
Симптоми діабету:
- підвищена стомлюваність;
- відчуття втоми навіть на фоні незначних фізичних навантажень;
- загальна слабкість, розсіяність, апатія;
- спрага та сухість у роті;
- прискорене сечовипускання (поліурія), у тому числі в нічний час – понад 2-3 рази;
- підвищена пітливість;
- свербіж шкіри (може бути і генітальний);
- повільне загоєння порізів та ран;
- оніміння, поколювання, відчуття жару в області стоп.
Неспецифічними симптомами цукрового діабету другого типу можуть бути сексуальна дисфункція, проблеми зі сном та порушення якості сну, нервозність та дратівливість, погіршення зору.
Якщо хилить у сон після ударної дози солодкого
Якщо у людини виникає сильна слабкість, нудота, вологий піт після того, як вона з’їла щось високовуглеводне, наприклад тістечко або торт, то в даному випадку не можна говорити про те, що вона має діабет. Цей стан називається реактивною гіпоглікемією. Вона може виникнути у абсолютно здорових людей, це цілком нормальна реакція організму на вживання продуктів із високим вмістом цукру.
При надмірному надходженні глюкози підшлункова залоза виробляє велику кількість інсуліну, щоб швидше розщепити цукор. З огляду на цього рівень глюкози у крові стрімко знижується, тому людина починає відчувати слабкість.
Проте, якщо окрім слабкості через солодощі у людини є й інші прояви цукрового діабету другого типу, то в цій ситуації слід звернутися до фахівця та пройти діагностику. Цукровий діабет другого типу тривалий час може протікати безсимптомно, оскільки у багатьох пацієнтів патологія прогресує у повільному темпі»
Симптомів може і не бути
Як показує практика, цукровий діабет може протікати без будь-яких проявів протягом тривалого часу, особливо коли значення глюкози крові не перевищують 7,0 ммоль/л.
Пацієнти з випадково виявленим підвищенням цукру крові нерідко заперечують сухість у роті або спрагу. Для більшості пацієнтів з діабетом другого типу характерні деякі загальні фактори в анамнезі — наприклад, наявність зайвої ваги чи ожиріння, незбалансований раціон харчування, часте перебування у стані стресу та емоційної нестабільності, малорухливий спосіб життя, підвищений тиск, інші серцево-судинні захворювання, наявність такого ж діагнозу у кровних родичів.
Аналізи, які покажуть діабет, – це тест крові на глюкозу (з пальця – понад 6,1 ммоль/л натщесерце, з вени – більше 7,0 ммоль/л), а також глікований гемоглобін – середній показник рівня глюкози за 3 місяці (норма – від 4,8 до 5,9%).