Кожен грибник знає, що знайти червиву лисичку ще треба постаратися, але не всі знають, з чим це пов’язано. Виявляється, відсутність черв’яків та більшості паразитів у цих грибах пов’язана з особливим його складом. А крім смакових якостей, цей гриб ще й корисний, якщо приготувати його правильно.
Що входить до складу лисичок
Крім таємничої речовини, що відлякує черв’яків та паразитів, до складу гриба входять вітаміни А, С, Е, вітаміни групи В (1, 2, 3), D; цинк, калій, марганець і залізо, амінокислоти, ергостерол і навіть речовина, що пригнічує вірус гепатиту та інші натуральні антибіотики.
За своїми властивостями лисички також мають тонізуючі, загальнозміцнюючі, бактерицидні та противірусні властивості.
Головний секрет
Якщо на інші їстівні гриби роблять замах понад сотні комах-паразитів, від чого вони часто бувають уражені на 40-80 %, то лисичка – виняток. Показник псування цього гриба патогенами та паразитами не перевищує 1%.
Цю якість їм забезпечують речовини хіноманнозу (хітинманнозу) та бета-глюкан, які паралізують нервову систему черв’яків. До речі, сполуки нешкідливі для людини, але згубні для гельмінтів.
Як готувати лисички
Якщо говорити про цілющі цілі, то можна знайти навіть рецепт спиртової настоянки проти гельмінтів. З цією ж метою гриб вживають у сирому вигляді.
В інших випадках потрібно мати на увазі, що зазначені корисні речовини в лисичках гинуть при нагріванні понад 50 градусів Цельсія, а також при взаємодії із сіллю та кислотою.
Тому, якщо хочеться зберегти смак і корисні властивості гриба, лисички буде правильно висушити. У сушеному вигляді гриби використовують як приправу для каш, бутербродів, а також використовують при приготуванні соусів та салатів.