Ми не можемо уявити без них гарного рагу, ароматного пирога і навіть класичної яєчні. Комплект, що складається зокрема з перцю, солі, паприки, лаврового листа, зберігається на багатьох кухнях. І не дивно, бо саме спеції надають стравам характерного аромату.
Їхній запах асоціюється у нас із улюбленими смаками. Однак варто пам’ятати, що не кожну приправу можна вживати без міри. Надлишок може негативно вплинути на наше самопочуття.
Обережно, сіль
Сільничка це на жаль, „обов’язковий” елемент практично на кожній кухні. Інакше як посолити картоплю чи помідор на бутерброді?
Цю приправу іноді називають “білою смертю”. Тому що якщо сіль використовувати в надлишку, вона сприяє проблемам зі здоров’ям. Збільшує ризик розвитку гіпертонії та захворювань серця.
Деякі вчені як рекомендовану добову дозу споживання солі вказують не більше 5 грам (це відповідає кількості, яка вміститься в одній маленькій ложці). Для цілей маркування продуктів харчування поживної цінності в Європейському Союзі створено так звані еталонне значення споживання солі, воно становить 6 грамів на день.
Варто пам’ятати, що крім доз, які ми самостійно беремо із сільнички, до щоденного балансу входить і незрима сіль, що міститься в готових продуктах. Сир, ковбаса, паштет можуть містити велику кількість солі, яка надає їм смаку, але тим самим збільшує добове споживання хлориду натрію.
Тому замість того, щоб підсолити, намагайтеся вибирати інший підсилювач смаку, наприклад, ароматні свіжі трави, такі як базилік, орегано або майоран. Альтернативою може бути також трохи рибного соусу.
Гострий перець не для кожного
Гострі спеції здатні надати унікального характеру, на перший погляд, невинним компонентам. Лечо або овочеве рагу з бобових з додаванням великої кількості свіжомеленого перцю або гострої паприки можуть буквально горіти в роті.
Відповідають за це піперин і капсаїцин, тобто речовини, що стимулюють нервові рецептори в порожнині рота. Але їх надлишок може й зашкодити.
Від гострої паприки і стручкового перцю повністю повинні відмовитися люди з чутливою системою травлення, щоб додатково не подразнювати кишечник.
Кориця у невеликих кількостях
Ця приправа збагачує смак випічки та десертів. Корицю додають у напої, вона надає напрочуд приємний аромат.
Але водночас, добова доза кориці не має перевищувати приблизно 40 грам. На це варто звернути увагу, особливо взимку, коли ми із задоволенням підсипаємо коричневий порошок у вівсяну кашу чи яблучний пиріг.
Кмин в міру
Це невід’ємний компонент для деяких страв, квашеної капусти або рагу зі свининою. На жаль, цієї спеції надміру не терпить наша печінка. Цей орган бунтуватиме після надмірного прийому інтенсивно запашних зерен.
Мускатний горіх
Свіжа стружка мускатного горіха рекомендується для східних страв. Слід, проте, пам’ятати, що у його складі перебуває речовина, що потрапляє до організму надлишку, впливає психіку. Фахівці рекомендують не споживати більше 5 г цієї спеції на день. В іншому випадку, можна викликати такі нездужання, як нудоту, болі в животі і зневоднення.