Китайський вантажний космічний корабель, який обслуговував постійну орбітальну космічну станцію країни, значною мірою згорів під час повернення в атмосферу на тлі окремих побоювань щодо рішення Китаю дозволити масивній ракеті-носію неконтрольовано впасти на Землю.
Лише невеликі частини корабля Tianzhou-3 вижили та безпечно впали в середу в заздалегідь визначену зону південної частини Тихого океану, повідомило Китайське пілотоване космічне агентство.
До 17 липня космічний корабель був пристикований до основної частини станції Tianhe, і його повернення відбулося після додавання лабораторного модуля в понеділок, оскільки Китай збирається завершити станцію в найближчі місяці.
Космічною програмою Китаю керує військове крило правлячої Комуністичної партії, Народно-визвольна армія, і в основному продовжила програму космічної станції без допомоги інших країн. США виключили Китай з Міжнародної космічної станції через військові зв’язки країни.
Розгінний пристрій, який привернув увагу космічної спільноти, був частиною масивної 23-тонної ракети Long March 5B-Y3 — найпотужнішої в Китаї — яка доставила модуль Wentian до станції, на борту якої зараз перебувають троє астронавтів.
Китай вирішив не направляти ракету-носій назад через атмосферу, і поки неясно, коли і де саме вона спуститься на Землю. Хоча вона значною мірою згорить після повернення, залишається невеликий ризик осколків, які можуть спричинити пошкодження або жертви.
Хоча Китай не єдиний у такій практиці, розмір ракетного ступеня Long March викликав особливу увагу.
Раніше Китай щонайменше двічі дозволяв ступеням ракети самостійно падати на Землю, а минулого року NASA звинуватило його в «недотриманні відповідальних стандартів щодо космічного сміття» після того, як частини китайської ракети приземлилися в Індійському океані.
Китай також викликав серйозну критику після використання ракети для знищення одного з його недіючих метеорологічних супутників у 2007 році, утворивши величезне поле сміття.
Речник МЗС Чжао Ліцзянь у середу відкинув такі побоювання.
«Починаючи з етапу розробки програми космічної техніки, Китай взяв до уваги запобігання утворенню сміття та повернення з орбіти в атмосферу місій із залученням ракетоносіїв і супутників, відправлених на орбіту», — сказав Чжао на щоденному брифінгу в середу.
«Зрозуміло, що цей тип ракети має спеціальну технічну конструкцію, згідно з якою більшість компонентів мають згоріти та бути знищеними під час входження в атмосферу», — сказав Чжао. «Імовірність заподіяння шкоди діяльності авіації або на землі надзвичайно низька».