Із самокритикою завжди треба бути акуратним. Якщо ви вирішили проаналізувати свої помилки та зробити висновки, робіть це екологічно – без створення саморуйнівних когнітивних та емоційних патернів.
Ось деякі фрази, від яких варто відмовитися в розмові з самим собою:
- негативні оціночні судження на свою адресу: «я дурень», «я безглузда», «я ні на що не придатна». Ви розумієте свої конкретні дії в конкретній ситуації — помилки час від часу роблять усі, навіть блискучі інтелектуали та генії.
- узагальнення: і в усьому я такий, у мене ніколи нічого не вийде.
Проте, найруйнівніша для самооцінки та психологічної стабільності фраза — «Я ніколи собі цього не пробачу!».
– Такими «непрощеними» заповнені прийомні психологів, психотерапевтів та навіть психіатрів у всьому світі. У кожному конкретному випадку людина надходить найбільш оптимальним, доступним йому на той момент і в тих умовах. Маючи ті ресурси, знання, інформацію, досвід, навколишні чинники, які були в момент дії, інакше вона вчинити просто не могла.
Більше того, та частина нашої особистості, яка відповідальна за вчинення того чи іншого вчинку, завжди має позитивний намір щодо особистості загалом. Можливо, що реалізується неоптимальним чином. То як же можна лаяти і не прощати (а значить — карати) себе за те, що вчинив єдиним можливим на той момент правильним способом, та ще й маючи позитивний намір?
Як правильно робити роботу над помилками
Як краще проводити сеанс самокритики.
- Підійдіть до цього як до розбору шахової партії.
- Не залучайтеся емоційно. Емоції все одно нічого не допоможуть і відіграватимуть свідомо деструктивну роль. Використовуйте техніку “погляду збоку”.
- Подумайте про себе у третій особі. «У тій ситуації він/вона вчинив так і так, тому. Наступного разу треба вчинити так». Все.
- Подякуйте собі за конструктивний розбір, і жодній непотрібній емоційній рефлексії.
– Іноді це може здаватися складним, але як і будь-яка навичка, в міру напрацювання, вона закріплюється, а зрештою, набуває властивостей автоматизму, – додав фахівець.
4 швидкі способи підвищити самооцінку
Люди з низькою самооцінкою часто продовжують робити те, що руйнує її ще більше. Ось 4 способи її підвищити прямо зараз.
- Відмовтеся від контенту, який знижує вашу самооцінку. Це означає, що варто терміново відписатися від блогерів з ідеальними тілами та нечуваними доходами, з якими ви себе постійно порівнюєте.
- Не спілкуйтеся з тими, хто вас принижує. Якщо після спілкування з подругою або приятелем ви відчуваєте, що вас зачепили, намагалися вколоти і «опустити» вашу самооцінку, обмежте спілкування з цією людиною. При цьому не обов’язково спалювати мости і блокувати в соцмережах.
- Перестаньте вивчати себе. Наприклад, годинами вишукувати перед дзеркалом зморшки, прискіпливо рахувати свої досягнення і так далі.
- Забороніть запитувати про себе чужу думку. Наприклад, “А мені йде?”, “А я недурний?”, “А у мене нормальна машина?”.