Всім нам відомо, що біль сильно впливає не лише на фізичний, а й на психічний стан людини. Через хронічний біль людям може бути важко засинати. Але є спосіб зменшити біль: вчені з’ясували, чим в цьому може допомогти музична терапія.
Зараз для лікування гострого чи хронічного болю зазвичай призначають опіоїди. Але поки що існує дуже мало доказів того, що такі ліки допомагають полегшити тривалий хронічний біль. Крім того, 2020 року стало відомо, що опіоїди можуть викликати звикання.
Вчені по всьому світу зараз досліджують інший спосіб допомогти людям позбутися болю. Це прослуховування музики.
У 1960 році в Массачусетсі команда стоматологів виявила, що звук та музика справді можуть полегшити біль. Фахівці включали під час операцій музику та дізналися, що це допомагає пацієнтам розслабитись. Також шум допомагає придушити біль, причому деяким навіть не потрібна місцева анестезія чи закис азоту, щоб знизити інтенсивність болю.
Також нещодавно в Китаї вчені з’ясували, які саме нейронні механізми пов’язані зі зменшенням болю. Щоправда, поки що ці експерименти проводили на мишах. Експерти вважають, що біль зменшується, тому що слухова кора стає приймачем та процесором звуку, а таламус отримує сенсорні сигнали та передає їх.
Під час експерименту мишам із запаленими лапами програвали різні композиції на 50 дБ. Серед них був класичний твір, неприємне музичне аранжування та білий шум. З’ясувалося, що три варіанти зменшували біль, причому головним чинником у разі виявилася гучність музики.
Коли експерти проаналізували активність у слуховій корі мозку, вони помітили, що тихі звуки здатні блокувати зв’язок між таламусом та слуховою корою. Завдяки цьому обробка сигналів про біль у таламусі відбувалася не так активно, тобто біль зменшувався.