Судини – одна з найголовніших систем у нашому організмі. Якщо з ними щось не так, здоровою людину вже ніяк не назвеш. Щоб зберегти їх у цілості та безпеці, дуже важливо правильно харчуватися. Які саме аспекти необхідно враховувати при виборі меню?
Менше цукру та солі
Одне з головних правил харчування для міцних судин – менше солі та доданих цукрів. Дорослим людям експерти ВООЗ радять їсти не більше 2000 мг натрію на день (це менше 5 г солі на день трохи менше чайної ложки).
Не варто переборщувати із продуктами, в яких багато насичених жирів, трансізомерних жирних кислот.
Зовсім без жирів наш організм не може. Однак упор варто робити саме на поліненасичені та мононенасичені жирні кислоти. На частку насичених жирних кислот в ідеалі повинно припадати менше 10% загальної добової енергетичної цінності раціону.
Норми за грамами
Медики радять найчастіше вибирати саме продукти рослинного походження. Щоб судини були здорові та показники холестерину не засмучували, важливо щодня отримувати 30-45 г харчових волокон. Знайти клітковину можна в цільнозернових культурах. А ще у них багато складних вуглеводів.
Також харчові волокна є в овочах та фруктах. Приблизна норма споживання – 2-3 порції (200 г) тих та інших щодня.
Цілком відмовлятися від м’яса не потрібно, проте його споживання варто знизити до 350-500 г на тиждень. Причому насамперед це стосується червоного та переробленого м’яса. Не зайвим буде раз на тиждень влаштовувати собі рибний день та взяти за звичку їсти по 30 г несолених горіхів щодня.
А ось алкоголь по-хорошому з життя краще прибрати повністю. На жаль, немає абсолютно безпечних доз спиртного. Безалкогольні солодкі напої теж не йдуть на користь серцево-судинній системі.
Кавове питання
А що щодо кави — пити її чи не пити? Тут також все вирішує кількість. 3-4 чашки бадьорого напою на день вам не зашкодять і навіть, навпаки, підуть на користь.
А ось дев’ять і більше порцій нефільтрованої кави щодня можуть підвищити ризик померти від хвороби серця та судин на 25%. Йдеться про напій, який готують у френч-пресі, турці або заварюють у чашці, тобто без фільтра.
Справа в тому, що в нефільтрованій каві містяться кафестол та кавеол, які можуть підвищувати рівень холестерину в крові. Та й тиск від великої кількості кофеїну може підскочити.