Ми з дитинства чуємо, що собака — наш найкращий друг. Але віддані тварини можуть бути не лише компаньйонами для одиноких людей або товаришами з ігор для дітей.
Шведські вчені встановили, що власники собак на 23% рідше страждають від серцево-судинних захворювань, ніж ті, хто не наважується завести собаку. Ветеринар та епідеміолог професор Туве Фолл, яка очолювала дослідження, розповіла, що протягом 12 років фахівці порівнювали максимальну кількість факторів у житті 3,4 млн осіб у віці 40–80 років. Раніше вчені відзначали залежність між низьким рівнем серцевих хвороб та наявністю у людини собаки, але не могли довести. До дослідження Туве Фолл можна було б припустити, що пси, кішки та золоті рибкиоднаково впливають самопочуття господарів. Шведські фахівці підтвердили: собака допомагає людині вести здоровий спосіб життя та зберігати гарний настрій. Туве Фолл сподівається, що дослідження допоможе людям усвідомити, наскільки важливі та корисні собаки.
Причина перша: щоб бути активним
Собака — непосидючий вихованець, якому більше за інших домашніх тварин потрібні прогулянки та ігри. Тому власник собаки змушений бути фізично активним щодня за будь-якої погоди. За словами професора Фолл, зі своїм собакою, німецьким короткошерстим пойнтером, він щодня пробігав 10 км. Постійний рух та навантаження допомагають нам зберегти фізичне та розумове здоров’я . Американська кардіологічна асоціація зазначає, що серед власників собак на 54% більше тих, хто виявляє рекомендовану лікарями кількість активності (дві з половиною години на день), ніж серед тих, хто не має такого вихованця.
Причина друга: щоб продовжити життя
У собачників знижується рівень тригліцеридів (різновид жирів) та холестеролу в крові, нормалізується тиск. Власники собак краще відновлюються після інфарктів, у тому числі зменшується ризик смерті протягом року після нападу порівняно з тими, хто не має вихованців.
Крім того, лікарі зазначають, що самотні люди, які потрапили до лікарні, набагато швидше одужують, якщо вдома на них чекає улюблений собака.
Причина третя: щоб упоратися з депресією
Собаки заспокоюють людей і допомагають упоратися з депресією — спілкування з домашніми улюбленцями піднімає настрій і приводить господарів у заспокоєний стан за 15–30 хвилин. Власники собак менш тривожні і краще справляються зі стресом – у неприємних ситуаціях у них не так сильно підвищується тиск і частішає пульс і вони швидше приходять у норму. Присутність пса в будинку або поряд на прогулянці створює в людини почуття захищеності, що дозволяє бути більш розслабленим та спокійним.
Причина четверта: щоб діти росли здоровими
Іноді батьки малюків відмовляються від собак через те, що від них багато бруду та безладу . Однак собача шерсть у будинку знижує у дітей ризик розвитку астми, алергії на тварин та появи екземи. Як зазначає доктор Толлі Епштейн з Університету Цинциннаті (США), дитина з виявленою алергією на собак у чотири рази рідше страждає від екземи, якщо в будинку є пес. Крім того, в сім’ї собаківників діти менше застуджуються або хворіють на вірусні інфекції. Собака в будинку допомагає малюкові навчитися нести відповідальність за іншу живу істоту. Турбота про вихованця вчить бути уважнішими і добрішими щодо тварин і людей.
Причина п’ята: щоб завести друзів
Люди заводять собак, щоб упоратися з самотністю. Але пес може не тільки бути компаньйоном, а й знайти господареві нових друзів. Вчені наголошують, що люди — соціальні істоти. Спілкування робить нас щасливішими, навіть якщо ми стверджуємо, що прагнемо самотності. А щасливі люди краще почуваються і рідше хворіють. Тому собака — чудова нагода заговорити з іншим собаковласником, навіть для сором’язливої людини. Звичайні питання про породу чи захоплення вихованцем дозволять познайомитися та подружитися з іншими людьми.