Парацельс казав, що все на світі – і отрута, і ліки: різницю визначає дозування. Є перелік продуктів, яким лікарі та фахівці з харчування регулярно співають дифірамби: ви напевно читали, наприклад, щось про користь зеленого чаю чи броколі.
Ця репутація корисних продуктів цілком заслужена. Однак важливо пам’ятати, що навіть у такої їжі є здатність за деяких умов перетворюватися на отруту.
Буряк
Буряк – відмінний продукт для комфортного травлення. Крім того, коренеплід знижує рівень поганого холестерину у крові. Проте свої протипоказання в нього є.
Наприклад, сирі буряки або варені не варто їсти людям з гастритом при підвищеній кислотності. Ще важливо пам’ятати, що в овочі багато оксалату кальцію, так що з цим продуктом варто бути обережнішим людям із сечокам’яною хворобою. Крім того, буряки не можна їсти людям з остеопорозом – вони заважають нормально засвоюватися кальцію.
Нарешті, у буряках багато цукру — тож її у великих кількостях не можна їсти діабетикам.
Цитрусовий сік
Цитруси багаті на корисний вітамін С, який так потрібен нашому імунітету. Свіжий сік з апельсинів або грейпфрутом – відмінна альтернатива газованим напоям. Однак любителі такого напою наражають своє життя на небезпеку, так як цитруси підвищують ризик зіткнутися з меланомою.
Справа в тому, що ці фрукти містять у собі сполуки псоралени, які здатні поглинати ультрафіолетове випромінювання. Це у перспективі може посилити пошкодження ДНК.
Втім, лікарі підкреслюють: самі по собі псоралени нешкідливі, небезпека є поєднанням сильного впливу ультрафіолету і цих сполук. Тож не варто йти в солярій або на пляж без сонцезахисного крему та зі стаканчиком апельсинового соку в руках.
Темний шоколад
Раніше вважалося, що молочний шоколад — абсолютне зло, а ось темний — вибір прихильників здорового харчування. Однак, насправді все не так просто.
Почнемо з того, що у темному шоколаді є кадмій. Цей небезпечний метал може накопичуватися в організмі, а розпадається і виводиться він дуже довго — 10-30 років. Якщо кадмію стає занадто багато – страждають нирки.
Крім того, якщо в темному шоколаді є добавки, цукор або підсолоджувач, він стає ще неоднозначним продуктом.
Якщо їсти темний шоколад дуже часто і в дуже великих кількостях, можна отримати тахікардію, гіпертонію, тривожність і заразом розхитати імунітет. Для чоловічого здоров’я шоколад становить окрему небезпеку — ласуни ризикують зіткнутися з еректильною дисфункцією.
Нарешті, надмірне споживання солодкого та вуглеводів може довести до ожиріння та цукрового діабету.
Брокколі
Брокколі взагалі вважають символом здорового харчування та дієти. Але цей продукт не такий простий. Наприклад, капуста броколі, як і всі хрестоцвіті, може заважати нормальній роботі щитовидної залози та призводити до розвитку зоба.
Крім того, броколі не варто їсти людям, яким лікар прописав препарати, що розріджують кров. Все через вітамін К — він заважає цим лікам працювати.
Також від броколі варто відмовитися тим, у кого є проблеми із травленням та виразка шлунка. А у тих, кому діагностували порушення функції підшлункової залози та дефіцит ферментів, броколі у свіжому вигляді може спровокувати метеоризм, дискомфорт та біль у кишечнику.
Зелений чай
Зелений чай – безперечно, напій дуже корисний. Катехіни у його складі і метаболізм прискорюють, і схуднути допомагають, і серце зміцнюють і навіть захищають від раку.
Проте є як мінімум три групи людей, яким із зеленим чаєм переборщувати категорично не можна. По-перше, це люди з хворим шлунком. Будь-який чай провокує відтік жовчі, що може бути небезпечним при наступних діагнозах:
- Жовчнокам’яна хвороба;
- Виразка шлунку;
- Виразка дванадцятипалої кишки;
- Хвороби ШКТ.
При цих хворобах краще не пити більше 1-2 чашок на день і не на порожній шлунок.
По-друге, зелений чай може бути небезпечним для людей з атеросклерозом та гіпертонією. У цьому напої є кофеїн і теофілін – з’єднання, які розбурхують нашу нервову систему і змушують судини звузитися. Для таких людей дуже часті чаювання можуть призвести до тромбозу.
По-третє, зелений чай — не найкращий напій для тих, хто страждає на безсоння. Через все той же кофеїн чай не гірше за каву може прогнати сон. Краще випити настій з ромашки.