Експерти з космічної медицини з Австралійського національного університету
розробили математичну модель виявлення труднощів, із якими людський організм зіштовхнеться під час польоту на Марс. Алгоритм дозволив прорахувати ключові зміни серцево-судинної системи, які можуть статися під час тривалого польоту завдовжки шість-сім місяців.
В результаті дослідження вчені з’ясували, що головна шкода організму завдасть тривалого перебування в умовах мікрогравітації. За піврічний політ структура судин та серцева система ризикують значно перебудуватись під нові умови штучного тяжіння.
У такій обстановці кров не притягується до кінцівок, як за умов земної гравітації. Серце астронавта сповільнює роботу, оскільки не треба перекачувати стільки крові, як на Землі. Але решта організму цього не очікує, і мозок вважає, що в тілі накопичилося занадто багато води, оскільки рідина затримується у верхній частині тулуба. У справу вступають захисні механізми проти надлишку рідини, через які настає зневоднення. При цьому сам учасник експедиції цього можна навіть не помітити.
Втім, не так страшно. Автори дослідження вважають, що такі зміни не завдадуть великих втрат здоров’ю, і астронавти зможуть без проблем зберігати працездатність навіть після півроку космічного польоту.
Зазначається, що модель прораховувала наслідки перельоту для здорових молодих людей. У майбутньому вступні хочуть змінити і перевірити, як тривале перебування в космосі вплине на здоров’я хронічно хворих та літніх «астронавтів».