Дослідники з Гарвардського університету та Університету Тафтса в Массачусетсі виявили, що у чоловіків, які віддають перевагу ультраобробленим продуктам, ризик розвитку колоректального раку підвищується майже на 30 відсотків.
Вчені опублікували свої висновки у журналі BMJ. У дослідженні брали участь понад 200 тисяч осіб старше 25 років.
Найпоширеніші види колоректального раку – рак ободової кишки, прямої кишки, анального каналу. При виявленні колоректального раку на І стадії виживання після лікування становить близько 94-95%, на ІІ стадії – близько 80%, на ІІІ – менше 67%, на ІV стадії – менше 11%.
Чоловіки ризикують сильніше за жінок
Кожного з учасників дослідження запитали, як часто він вживає ті чи інші продукти зі списку — у ньому було 130 позицій. Далі вчені відстежили стан здоров’я всіх піддослідних та з’ясували, у кого з них пізніше було виявлено колоректальний рак.
У результаті виявлено чіткий зв’язок між вживанням ультраперероблених продуктів та розвитком колоректального раку.
– Ми спочатку припустили, що колоректальний рак може бути тим онкологічним захворюванням, на яке найбільше впливає дієта, в порівнянні з іншими типами раку, сказав у своїй заяві провідний автор дослідження доктор Лу Ван.
У групі ризику опинилися ті, хто постійно включав до раціону ковбасу, бекон, шинку та магазинні рибні котлети.
– Перероблене м’ясо, більша частина якого відноситься до категорії ультраперероблених продуктів, найсильніший фактор ризику колоректального раку, – сказав вчений із Гарварда Мінґян Сонг, співавтор дослідження.
Вчені зазначають, що надоброблені продукти містять багато доданого цукру і мало клітковини, що сприяє збільшенню ваги та ожиріння, а ожиріння – встановлений фактор ризику колоректального раку.
Дослідники зазначають, що на здоров’я жінок ковбаса та шинка впливають дещо інакше, ніж на чоловіче. У представниць прекрасної статі ризики раку нейтралізують оброблені молочні продукти, наприклад, йогурт.
– Вони потенційно можуть нейтралізувати шкідливий вплив ультраоброблених продуктів на жінок. Такого зв’язку у чоловіків немає, — кажуть вчені.
Чи існують фактичні гендерні відмінності в тому, як організм переробляє ці продукти, чи є якісь інші змінні, які упускають дослідники, ще потрібно визначити.
Ранні ознаки колоректального раку
- кровотечі при дефекації різного ступеня виразності,
- слиз у стулі,
- відчуття стороннього тіла в задньому проході,
- розлади дефекації (від хибних позивів до утрудненої дефекації).