Наша імунна система – це справжній захисник організму. Коли вона працює чітко і злагоджено, то ви почуваєте себе добре, рідко хворієте, а якщо все-таки чимось заразитеся, то одужує в короткий термін.
– Імунітет буває вроджений та набутий. Він бореться з будь-яким типом “чужорідних загарбників”, які намагаються проникнути в організм. За ваше здоров’я відважно борються і лейкоцити, і та імунна система, яка з’явилася після вакцинації та перенесених раніше хвороб, – каже пульмонолог Том Ядегар.
Як тільки організм намагається проникнути інфекція, то імунна система починає виробляти антитіла. Коли цей процес обертається проти здорових тканин, а не проти чужорідних патогенів, виходить, що імунна система атакує організм. Це призводить до аутоімунних хвороб, наприклад, ревматоїдного артриту.
Як зрозуміти, що головний захисник організму ослаб і йому потрібна допомога? На проблеми з імунною системою можуть вказати ці 4 симптоми.
Постійна втома
– Боротьба з ворогами вимагає багато енергії. Коли організм виснажує свій нормальний енергетичний рівень, імунна система слабшає і може стати сприйнятливою до умовно-патогенних інфекцій, каже пульмонолог Ядегар.
І тоді в людини виникає сильна втома. Ви начебто висипаєтеся, не так багато нервуєте, добре харчуєтеся, а все одно почуваєтеся розбитим. Можливо, час здати аналізи, щоб перевірити, чи все гаразд з організмом.
Часті хвороби
Особливо варто насторожитися, якщо організм не в змозі подолати навіть саму банальну інфекцію сам, і лікар призначає вам антибіотики. Ці препарати виснажують імунну систему, їй потрібен час, щоб відновитися.
– Подумайте: як часто ви пили антибіотики? Якщо у вас були тривалі курси, то, можливо, варто замислитись над тим, щоб зміцнити свій імунітет, — каже пульмонолог.
Рани гояться довше звичайного
Коли ви поранитеся, організм починає вимагати, щоб на вражену частину тіла припадало більше поживних речовин, ніж зазвичай, говорить доктор Ядегар. Якщо з імунною системою все гаразд, то ранка швидко затягується, з’являється скоринка, яка швидко відпадає і залишається чиста здорова шкіра.
А ось якщо ранка довго кровоточить, скоринка така тонка, що ніяк не може «закрити» уражену ділянку, то тут уже варто замислитись і звернутися до лікаря.
До речі, рани, що погано гояться, — це ще й симптом цукрового діабету, так що ігнорувати цю ознаку ніяк не можна.
Довгий стрес
Якщо ви часто нервуєте, переживаєте, то тут теж варто подумати про те, в якому стані знаходиться ваша імунна система.
– Довгостроковий стрес ставить під загрозу природний імунітет організму, що може призвести до підвищеного ризику інфекцій. Людина починає часто хворіти, може не одужувати тижнями, а то й місяцями, — каже лікар Ядегар.
Якщо стрес — невід’ємна частина життя, то без корисних практик не обійтися. Спробуйте йогу, медитації, плавання – це допоможе організму якнайшвидше відновитися.