Всі ми мріємо не просто прожити якнайдовше, але ще й зберегти при цьому здоров’я. Ми не можемо передбачити, що саме стане причиною нашої смерті, але можемо зробити все, щоб знизити ризик передчасної смерті.
При цьому багато щоденних звичок можуть сильно скорочувати тривалість життя. Доктор, професор охорони здоров’я в Університеті штату Нью-Мексико Джагдіш Хубчандані перерахував 5 звичок, від яких потрібно відмовитися, якщо ви прагнете довголіття. Частина з них досить очевидна, але від того не менш важлива. А про деякі ви могли і не здогадуватись.
Занадто багато спати та сидіти
Ми багато говоримо про шкоду нестачі сну, проте спосіб життя, при якому людина всі будні проводить сидячи, а на вихідних спить добу безперервно, теж дуже шкідливий. Є дослідження,які показали: якщо занадто багато сидіти чи лежати протягом тривалого часу, ризик передчасної смерті збільшиться. Справа в тому, що дефіцит руху може довести до хвороб серця та судин і навіть раку.
Заїдати стрес «чимось смачним»
Безумовно, як не намагайся, але вибудувати свій раціон так, щоб взагалі ніколи не їсти нічого шкідливого, практично неможливо. Інше питання, що зовсім не варто перетворювати калорійну і не найкориснішу їжу на «паличку-виручалочку», до якої так і тягне звернутися за будь-якого стресу.
Справа в тому, що на емоціях великий ризик сильно переїсти. Якщо постійно вгамувати свій стрес за допомогою великих доз крохмалистої їжі, солодкого, фаст-фуду та солінь, у результаті є ризик натрапити на серйозні проблеми зі здоров’ям — діабет, рак, ниркову недостатність, хвороби серця, попереджає доктор Кхубчандані.
Які продукти особливо небезпечно використовувати під час стресу? Ось приблизний список:
- Чіпси;
- Тістечка;
- Печиво;
- Газовані напої;
- Готові сніданки з пластівців.
Багато переживати і залишатися на самоті
Стрес не на користь нашому здоров’ю. Ми не можемо позбутися його повністю — але можемо контролювати його рівень за допомогою пари простих прийомів.
Але не менш небезпечною є ізоляція. Якщо ви з тих, хто вважає за краще частіше сидіти вдома і менше спілкуватися з людьми, ви ризикуєте захворіти на ішемічну хворобу серця, діабет, хворобу Альцгеймера.
Важливо не лише вміти справлятися з негативними емоціями, а й намагатися вести насичене життя. Тоді й проживете довше.
Алкоголь, наркотики, тютюн
Ось тут все, здавалося б, просто: стільки слів сказано про шкоду і спиртного, і заборонених речовин, і тютюну, що не знати про небезпеку цих звичок просто неможливо. Однак, на жаль, це не заважає багатьом людям продовжувати пити, палити та вживати наркотики.
Експерт нагадує: навіть якщо ви думаєте, що конкретно ви не наражаєте своє здоров’я на ризик, саме ви контролюєте ситуацію і просто пробуєте щось нове, ви завдаєте шкоди своєму здоров’ю в довгостроковій перспективі і ризикуєте отримати залежність.
Щоразу, коли людина вживає тютюн, наркотики чи алкоголь, вона шкодить своїм легеням, серцю, мозку, ризикує зіткнутися з довгим переліком хвороб, померти чи стати інвалідом. Чи це не вагома нагода відмовитися від шкідливих звичок?
Відмовлятися від овочів та фруктів
Далеко не всі люди в захваті від кабачків та броколі. Багато хто не їсть овочі, а фрукти дозволяють собі раз на сезон, вважаючи їх надмірністю, на яку шкода витрачати гроші. Однак насправді і овочі, і фрукти – незамінні складові здорового раціону. Без них є ризик розвитку дефіциту багатьох вітамінів та мінералів. А за такого розкладу не бачити ні здоров’я, ні гарної зовнішності, ні довголіття.
Лікарі рекомендують їсти не менше 4-5 порцій овочів та фруктів на день.