Утруднене дихання, напади кашлю, який не хоче йти – все це може бути проявами астми. Хвороба часто дебютує у дорослих, піковий вік її появи – 45-50 років. І дуже важливо знати перші ознаки захворювання, а також фактори, що підвищують ймовірність її розвитку, щоб вчасно вжити заходів.
Застуда
Часто спусковим гачком для розвитку хвороби стає звичайна застуда – особливо це актуально для тих дорослих, які в дитинстві стикалися з нападами астми, але переросли їх, або тих, хто схильний до алергії. Якщо ви входите до групи ризику, особливо приділяйте увагу своїм легеням після того, як вам виповниться 40 років.
Кашель, який ніяк не йде
Найчастіше кашель, який триває два чи навіть три тижні після зникнення інших симптомів ГРВІ, означає, що хвороба переходить у бронхіт або навіть у запалення легень. Але в деяких випадках затяжний кашель може попереджати саме про астму, що розвивається. Як правило, такий «астматичний» кашель посилюється після сміху, з’являється, коли ви приймаєте положення лежачи, і виходить, здається, не з легенів, а зі шлунка.
Ви часто позіхаєте або глибоко зітхаєте
Якщо ви стали позіхати частіше, ніж звичайно, це, як не дивно, теж може бути раннім симптомом астми: таким чином організм намагається отримати більше кисню. Через звуження дихальних шляхів у кров надходить менше кисню, і організм намагається отримати його за рахунок глибших зітхань і навіть позіхань.
Ви прокидаєтеся втомленим
Кашель і хрипи часто стають важчими під час сну. Вчені поки не знають, чи це пов’язано з особливим циркадним ритмом, чи просто сон якимось чином впливає на тяжкість симптомів, але це незаперечний факт – під час сну дихання хворих на астму часто стає більш утрудненим. Отже, мозок не отримує достатньо кисню і не може добре відпочити – і ви прокидаєтеся втомленим. Це привід звернутися до лікаря та вживати заходів, адже порушення нічного сну збільшують ризик розвитку таких серйозних захворювань, як діабет чи хвороби серця.
Ви відчуваєте тиск у грудях
Деякі пацієнти, які вперше зіткнулися з астмою в дорослому віці, приймали цей симптом за прояв серцевого нападу і навіть зверталися до кардіолога – настільки сильним було почуття здавленості в грудях. Справа в тому, що при астмі м’язи, розташовані навколо органів дихання, постійно перебувають у напрузі – і в якийсь момент це дійсно може відчуватися як тиск, вам може здатися, ніби хтось сидить на грудях. Цей симптом дійсно може сигналізувати про наближення серцевого нападу, але якщо кардіолог не знайшов жодних порушень у роботі вашого серця, обов’язково зверніться до фахівця з легеневих захворювань.
Ваше дихання стало дрібнішим і частим
Прискорене і дрібне дихання – ще одна ознака астми, що розвивається. У нормі частота дихання у дорослих становить 12-20 вдихів за хвилину, тоді як гіпервентиляція починається від 30 вдихів за хвилину (тобто раз на дві секунди). Обов’язково зверніться до лікаря, якщо ви помітили щось подібне!