Зазвичай, коли ми говоримо про бажання прожити якнайдовше, ми маємо на увазі не просто довгожительство як таке. Всім хотілося б не просто довго жити, але ще й зберегти здоров’я до глибокої старості.
Доктор Марк Хайман розповів про свої звички і рутину, яка дозволяє йому почуватися на десятки років молодшим. Нині йому 63 роки, проте його біологічний вік менший на 20 років.
На думку Хаймана, старіння – не неминучий занепад людського тіла, але є щось, що можна вилікувати. Найкращий антивіковий засіб, за версією фахівця, тренування: щодня чоловік займається по 3 години на день.
Хайман зізнається: не у всіх буде можливість побудувати свій графік у такий спосіб. Однак у розмові з виданням The Insider він таки поділився своїм звичайним ранковим розпорядком.
За словами доктора, щодня він прокидається о 6 годині ранку. Після цього влаштовує собі 20-хвилинну медитацію, а потімвиділяє час на каву з дружиною. Потім у його розкладі час для роботи над особистим веб-сайтом.
Після написання текстів лікар приступає до 30-хвилинного силового тренування. Хайман використовує як додаткові утяжувачі, так і вагу власного тіла.
Потім настає час для душу, причому лікар використовує спеціальний парогенератор, щоб тіло було оточене водяною парою. Під час ванних процедур він також занурюється у холодну воду.
Після тренування слідує перший сніданок. Хайман вважає за краще почати ранок з «коктейлю для здорового старіння». У нього він додає чорниці, протеїновий порошок, цукіні та насіння чіа.
Ягоди чорниці багаті на антиоксиданти, які дозволяють стабілізувати тиск, зменшити запалення в організмі та зміцнити когнітивні функції. У насінні чіа є корисні для серця жирні кислоти. Цукіні робить напій ситним і при цьому низькокалорійним, а протеїновий порошок сприяє зростанню м’язів та їх підтримці. На думку лікаря, правильний раціон та фізичні вправи незамінні, жодні біодобавки з ними не зрівняються.
Силові тренування є дуже важливими для людей у віці. М’язова маса виснажується на 3-8% кожне десятиліття після 30 років та на 10-15% після 50 років. Кістки теж стають тендітнішими. Тому регулярні вправи дозволяють залишатися у тонусі. А медитації допомагають сповільнити старіння. Справа в тому, що вони здатні знизити рівень стресу. В одній статті 2020 року, автори якої протягом 18 років стежили за буддійськими ченцями, було виявлено, що медитація уповільнює старіння мозку терміном до восьми років у тих, хто робив це щодня, порівняно з тими, хто цього не робив.
При цьому Хайман не їсть продуктів тваринного походження. У своїй книзі «Вічно молодий» лікар зізнається, що планує дожити до 120 років, а то й до 180, залишаючись у доброму здоров’ї та насолоджуючись щодня.