Нігті можуть стати тонкими і ламкими з різних причин — через гормональні збої, навіть через неправильний догляд і зловживання гель-лаком. Але найчастіше такий симптом — це явна ознака, що організму не вистачає поживних речовин та вітамінів.
Найголовніша медична причина, чому ваші нігті схильні ламатися, це залізодефіцитна анемія. Трапляється вона за нестачі цього мінералу в раціоні чи нездатності організму засвоювати залізо, і навіть крововтрати чи вагітності.
Залізо необхідне для того, щоб регулювати шлунково-кишкові та обмінні процеси, імунну систему. Отримуємо ми його з їжі, сам вироблятися в організмі цей мінерал не може.
Якщо заліза не вистачає, то в першу чергу страждають усі тканини та м’язи, які не отримують достатньо кисню, оскільки залізо є важливим компонентом гемоглобіну, розвивається анемія.
Її симптоми у всіх виявляються по-різному — хтось може довго не скаржитися на здоров’я, допоки організм намагається компенсувати дефіцит заліза. Але непрямі ознаки анемії все одно помітити можна — у тому числі втому, ламкість нігтів, випадання волосся.
Дефіцит заліза
– Залізо допомагає гемоглобіну переносити кисень. Якщо у вас дефіцит заліза, здатність еритроцитів переносити кисень знижується, що призводить до зменшення надходження кисню, зокрема й до нігтів, — і до розвитку їхньої ламкості.
Дві тривожні ознаки
Є кілька симптомів, пов’язаних із нігтями, на які слід звернути увагу, якщо ви думаєте, що у вас залізодефіцитна анемія.
– По-перше, це сухі, ламкі нігті, які виглядають потрісканими або мають вертикальні борозенки. Інший стан називається койлоніхією, коли ніготь стає плоским або блюдцеподібним — на поверхні може навіть утриматися крапля води.
Якщо ви помітили на своїх нігтях такі особливості, оцініть свій стан здоров’я у лікаря і обов’язково здайте аналіз крові.
Іншими проявами залізодефіцитної анемії можуть бути задишка (коли дихання не вистачає, якщо ходити і підніматися сходами), блідість шкіри, м’язова слабкість, серцева аритмія, запаморочення та холодні руки та ноги.
Вітамін В12
Ломкими нігті можуть стати й у тому випадку, якщо в організмі не вистачає ще однієї корисної речовини – вітаміну B12. Його дефіцит також призводить до зниження рівня кисню в організмі. Першими на це реагують волосся та нігті.
Серйозний недолік вітаміну B12 також може призвести до стану, званого меланоніхією, коли нігті синіють або навіть чорніють або на платівці з’являються хвилясті поздовжні темні прожилки.
Інші симптоми дефіциту вітаміну B12 – блідість шкіри, м’язова слабкість, аритмія, запаморочення.
Змінюємо раціон
На щастя, нестача заліза та вітаміну B12 може коригуватися за допомогою дієти – у тому випадку, якщо він не викликаний серйозними збоями в організмі, коли допоможуть лише таблетки та уколи, призначені лікарем.
У будь-якому випадку, включіть в раціон продукти, багаті на залізо і вітамін В12 – це яловичина, печінка тріски, риба, яйця, боби, сочевиця.
Важливо також звернути увагу і на продукти, багаті на вітамін С, такі як цитрусові та овочі сімейства хрестоцвітих, а також горіхи. Вони допоможуть вашому організму краще засвоїти залізо.
Потрібно пам’ятати і про те, що є і такі продукти, через які залізо гірше засвоюється і ви не отримаєте достатнього мінералу, щоб упоратися з дефіцитами.
Кофеїн перешкоджає засвоєнню заліза, якого досить багато міститься у м’ясних продуктах, особливо у червоному м’ясі та субпродуктах. Правильно приготовані м’ясні страви не принесуть жодної користі, якщо ви питимете каву після їх вживання.
Також варто пити каву окремо від продуктів, які входять до топ-10 за вмістом заліза:
- куряча печінка (85 г у готовому вигляді) – 10 мг;
- яловича печінка (100 г у готовому вигляді) – 6,8 мг;
- біла квасоля (1 склянка у готовому вигляді) – 8 мг;
- сочевиця (1 склянка у готовому вигляді) – 6 мг;
- шпинат (100 г у готовому вигляді) – 5 мг;
- насіння чіа (2 ст. л.) – 4,4 мг;
- кунжут (3 ст. л.) – 4 мг;
- гіркий шоколад із вмістом 75-80% какао (28 г) – 3,5 мг;
- чорна квасоля (1 склянка у готовому вигляді) – 3 мг;
- курага (50 г) – 3 мг.