Знайома кожному ситуація, коли виходячи із похмурого під’їзду, підземної стоянки тощо, людина починає чхати побачивши яскраве сонця. Виявляється, це індивідуальна особливість, не патологія і випадковість. Це рефлекс.
Досліджуючи цю проблему, вчені дійшли висновку, що, виходячи з темного приміщення на яскраве світло, чхає приблизно кожен третій житель планети Земля. За масштабами поширеності це просто колосальна проблема, але пояснення цьому феномену досі немає.
Чи то синдром, чи то рефлекс уперше почали вивчати 74 роки тому у Франції. Цікава ідея з’явилася в голові вченого, коли він помітив, що пацієнти чхають, якщо він світить їм у вічі офтальмоскопом під час огляду.
Дещо заглибившись у деталі, дослідник з’ясував, що деякі з його пацієнтів чхали також при спалаху фотоапарата. Далі був зроблений висновок, що пацієнти чхають тільки коли потрапляють із темряви на яскраве світло.
У 1964 року у межах нових досліджень було встановлено, що чхають побачивши яскраве світло 17-35 % населення Землі. Сучасні дослідники вже назвали це явище – аутосомно-домінантний світловий чхальний рефлекс.
А в 2010 році з’ясувалося, що з чханням пов’язаний поліморфізм, що стосується епілептичних нападів, що викликаються спалахами світла.
Є ще одне припущення, що очі та ніс пов’язує трійчастий нерв. Але далі за це наука просунутися не змогла і пояснити, як яскраве світло в очах змушує людину чхати, з точністю не вдалося.