Сирі яйця містять навіть більше корисних речовин, ніж варені чи смажені. У 1 сирому яйці міститься близько 6 г білка, мінімальна кількість вуглеводів (менше 1 г). Воно багате на вітаміни A і D, групи B, ніацин, фолієву кислоту, кальцій, залізо, калій. Концентрація корисних речовин зменшується під час теплової обробки.
Чи можна пити сирі яйця?
Вживання продукту у сирому вигляді викликає змішані почуття – у когось це огида, а для когось така процедура стала щоденною звичкою. Як правило, ми асоціюємо вживання сирих яєць зі спортсменами, культуристами та боксерами.
Лікарі рекомендують не захоплюватись подібними експериментами зі здоров’ям. Незважаючи на корисні властивості такого продукту, існує ризик зараження сальмонелою, хоч і невеликий. Але хто знає, раптом ви потрапите до цього невеликого відсотка?
Чи можна пити сирі яйця? Можна, якщо ви не боїтеся сальмонели. Виявляється, сирий продукт небезпечний не тільки зараженням сальмонелою, про це ми розповімо нижче. За науковими даними, 1 із 20 000 яєць містить бактерії сальмонели. Якщо ви все ж таки хочете ризикнути, радимо купувати якісні яйця, максимально свіжі. Не варто зупиняти вибір на найдешевшому продукті.
Ризик зараження яєць сальмонелою існує навіть удома, якщо ви поклали їх поряд із зараженою їжею. Тому рекомендується використовувати чистий посуд і мити руки, перш ніж торкатися їжі.
Існує міф, згідно з яким додавання алкоголю в яйця вбиває бактерії сальмонели. Насправді, це не так, алкоголь ніяк не впливає на життєздатність бактерій.
Ще один міф – що сальмонелу можна знищити, ретельно помивши шкаралупу перед вживанням. Це теж не є правдою, тому що бактерія може бути в жовтку, а не на шкаралупі.
Як показали дослідження, органічні яйця набагато рідше заражені сальмонелою, тому лікарі рекомендують купувати саме цей продукт. До того ж вони мають зберігатися у відповідних умовах. Охолодження може утримувати від розмноження бактерій.
Симптоми зараження сальмонелою розвиваються через 6-72 години після вживання зіпсованого продукту: озноб та підвищення температури тіла, лихоманка, спазми в животі, діарея, головний біль, нудота та блювання.
Ще одна небезпека вживання сирих яєць полягає в тому, що роблячи це регулярно, в організмі виникає дефіцит біотину. Це відбувається з тієї причини, що речовина авідин в сирому білку, зв’язується з біотином і заважає його засвоєнню. Дефіцит біотину може викликати висипання на шкірі, випадання волосся і неврологічні проблеми.
Таким чином, яєчний білок практично не засвоюється. Деякі лікарі рекомендують вживати лише сирий жовток, він зберігає всі поживні речовини та не провокує дефіцит біотину.
Сирі яйця: їсти чи ні?
Якщо ви не боїтеся, що саме вам попадеться те саме заражене яйце і якщо вас не бентежить смак продукту, можете вживати його. Але все ж таки не рекомендується їсти сирі яйця щодня протягом тривалого періоду. Виняток – якщо ви додасте біотин до свого раціону у вигляді вітамінних добавок.
Якщо ви вживаєте препарат всього кілька разів на тиждень, ризик дефіциту біотину – невеликий.
Якщо вам подобаються сирі яйця і вас не бентежить ймовірність зараження, увімкніть їх у раціон. Але при цьому ви повинні вибирати якісний продукт, який зберігається у холодильнику.
Відмовтеся від покупки яєць, на шкаралупі яких є пошкодження. Шкаралупа не повинна бути липкою та забрудненою. Добре промийте яйце перед вживанням, зберігайте його далеко від інших продуктів, в окремій ємності.
Домашні яйця – найбезпечніші?
Ні, це не є гарантією якісного та безпечного продукту. Сальмонела може бути виявлена навіть у домашніх курок. Але все ж таки ризик зараження домашніми яйцями набагато нижчий, так як птиці вирощується в оптимальних умовах, вони мають доступ до сонячного світла.
Сирі яйця: протипоказання
Деяким категоріям людей доведеться відмовитися від вживання сирого продукту: вагітним і годуючим, дітям, літнім людям, зі слабким імунітетом, які страждають від хронічних захворювань, при діабеті, з діагнозом ВІЛ.
Чи можна пити сирі яйця? Відповідь позитивна, але при цьому рекомендується купувати домашні органічні яйця, оскільки вони рідко заражені сальмонелою і ризик у цьому випадку є мінімальним. Зберігайте продукт у холодильнику та ретельно промивайте його перед вживанням.