Зимові холоди випробовують на міцність наші житла — десь батареї центрального опалення підтримують комфортну температуру повітря, а мешканцям деяких квартир доводиться використовувати додаткові джерела обігріву. Наскільки шкодить організму холод у квартирі?
Комфортною температурою лікарі та вчені називають +21 градус, вище – вже важко для організму, набагато нижче – виклик для людського тіла.
Вчені Університету Південного Уельсу провели експеримент і з’ясували, як низька температура повітря впливає на серце, легені та мозок. Вони знижували температуру повітря у приміщенні, де були люди, з +21 до +10. І ось що вийшло.
Переломний момент
— Незалежно від погодних умов, людський організм завжди намагається підтримувати свою внутрішню температуру близько 37 градусів, розповідає Даміан Бейлі, професор фізіології та біохімії Університету Південного Уельсу. — Це потрібно для нормального функціонування життєво важливих органів.
На чолі терморегуляції стоїть мозок — він отримує сигнали від шкіри та крові та відповідно до них коригує і реакції організму.
Так, за +18 градусів на поверхні тіла починають відбуватися видимі зміни. Наприклад, повністю припиняється потовиділення – це відбувається, щоб зупинити втрату тепла. Крім того, волосся на руках стає дибки, це відбувається рефлекторно і дозволяє нам стати більш «пухнастими» – і таким чином краще утримувати тепло і оберігати організм від переохолодження.
— Дослідження показали, що +18 градусів за Цельсієм у приміщенні для людини — це переломний момент, — наголошує доктор Бейлі. – Саме тоді організм починає боротися за підтримку свого температурного статус-кво.
Якщо в приміщенні стає ще холодніше, то починають стигнути пальці – вони стають холодними та біліють. Відбувається це через звуження судин – таким чином організм бореться із втратою тепла.
При відчутному холоді в приміщенні (нижче 12 градусів за Цельсієм) у людини починається озноб – мимовільні скорочення м’язів, які організм “включає” для вироблення тепла. Коли нас б’є від холоду, м’язи починають тремтіти, тим самим виділяючи необхідну для підтримки температури енергію.
Якщо температуру повітря в приміщенні знизити до +10 і залишити людину в таких умовах на 30 хвилин, то з організмом відбудеться наступне:
- приплив крові до мозку знижується на 20%;
- дихання частішає на 30%;
- артеріальний тиск у середньому підвищується не менше ніж на 10%;
- серцебиття за хвилину збільшується майже на 20%;
- температура кистей, стоп, голови знижується загалом на 2 градуси;
- при цьому внутрішня температура тіла залишається на рівні 37 градусів Цельсія.
Чому іноді мерзнути навіть корисно
При зниженні температури навколишнього повітря людина витрачає більше калорій, а глюкоза виводиться з крові швидше. Вчені довели, що пацієнтам з діабетом навіть корисно іноді тремтіти від холоду.
Так, якщо пацієнт із діабетом другого типу 10 днів по шість годин щодня перебуває в умовах, коли температура повітря не перевищує 14–15 градусів, то це помітно покращує чутливість організму до інсуліну — особливо якщо людину б’є озноб. Це знижує середню концентрацію глюкози в крові натще і покращує толерантність до глюкози на 6%.