Для більшості людей корисні властивості оселедця залишаються на задньому плані, адже багато хто з нас куди більше любить цю рибку за чудові смакові якості та здатність прикрасити будь-яке застілля. Проте її користь для здоров’я теж заслуговує увагу. Якщо регулярно з’їдати кілька шматків оселедця, можна наситити свій організм цінними речовинами і навіть отримати помітний лікувальний ефект. Рибина має багатий і різноманітний склад, який робить її незамінним продуктом для правильного харчування.
Хімічний склад оселедця
Далеко не кожен знає, що оселедець є одним з найжирніших риб. На 100 грамів продукту доводиться до 19,5 г жирів, тому вживати її потрібно хоч і регулярно, але дотримуючись помірності. У тушці немає вуглеводів, зате міститься майже 20% білка, що легко засвоюється, який здатний покрити добову норму організму в протеїні. Для цього достатньо з’їсти 250 г рибного м’яса.
Щоб зрозуміти, чим корисний оселедець, достатньо вивчити хімічний склад рибини. Оселедець є цінним джерелом вітамінів (групи В, Е, А, D), пантотенової та нікотинової кислоти. Велике значення для нашого організму має високий вміст у рибі мінеральних речовин, які сприятливо впливають на всі органи та системи. Зокрема, у ній є:
● магній – 0,03 %;
● кальцій – 0,1%;
● йод – 0,06%;
● фосфор – 0,27%;
● залізо – 0,9 %;
● калій – 0,44%.
Завдяки великій кількості жиру оселедець містить багато поліненасиченої жирної кислоти Омега-3, яка має здатність вбудовуватися в мембрани клітин, покращувати їхнє харчування та активізувати всі життєво важливі функції. Така дія кислоти обумовлює користь оселедця для всього організму, особливо для головного мозку, який споживає не менше 20% поживних речовин, що надходять з їжею.
Чим корисний оселедець для людини?
Розглядаючи, чи корисний оселедець, важливо помітити, що його корисні властивості виявляються при регулярному вживанні. Завдяки вхідним до складу калію і магнію риба може покращити стан здоров’я при серцевих захворюваннях, допомогти у лікуванні судин. Якщо постійно включати оселедець у свій раціон, можна знизити ризик розвитку онкології, попередити атеросклероз і цукровий діабет.
Свіжа рибина, приготовлена на обід або вечерю, здатна підвищити імунітет, прискорити метаболізм і зробити багато інших позитивних впливів:
● заспокоїти нервову систему;
● зміцнити кісткові та сполучні тканини;
● нормалізувати рівень гемоглобіну;
● покращити пам’ять та концентрацію уваги;
● уповільнити процеси старіння;
● вивести шлаки та токсини;
● покращити стан шкіри та волосся.
При порівнянні користі і шкоди оселедця для дієтичного харчування важливо враховувати, що її калорійність багато в чому залежить від способу приготування. Якщо використовувати продукт у консервованому вигляді, то із вживанням кожних 100 грамів в організм надходитиме до 350 калорій. Знаючи ці цифри, можна складати раціон таким чином, щоб він був максимально корисним, але не надто калорійним.
Якщо ви хочете за допомогою оселедця скинути зайву вагу, її краще вживати у вареному чи тушкованому вигляді. Рибина містить корисні сполуки, які допоможуть зменшити кількість жирів в організмі. Омега-3 посилять метаболізм для швидшого спалювання жирового прошарку, а протеїни додадуть енергії, яка потрібна для переробки з’їдених калорій.
У чому шкода та користь солоного оселедця?
З приводу користі солоного оселедця дієтологи та лікарі мають неоднозначну думку. З одного боку, вона містить той самий набір вітамінів і мінералів, що й свіжа риба, але з іншого – включає велику кількість солі, яка робить страви не такими корисними. Вживати солону рибину не рекомендується людям, які страждають на гіпертонію або хвороби нирок. Сіль може викликати набряки та затримувати рідину, що призводить до підвищення кров’яного тиску.
За відсутності цих захворювань солоний продукт можна безбоязно включати до свого раціону, але не частіше одного разу на тиждень. Навіть такого рідкісного вживання буде достатньо, щоб наситити організм вітамінами та не викликати порушення водно-сольового балансу. Щоб збільшити користь і нівелювати шкоду оселедця для організму, краще купувати свіжу рибу та засолювати її вдома самостійно. Це допоможе мінімізувати кількість солі, яку виробники не шкодують при приготуванні продукту в заводських умовах.