На жаль, нерідко хворобу Альцгеймера в наші дні вдається діагностувати тільки після того, як у людини виявляються очевидні ознаки недоумства. Як правило, на цій стадії навіть найпросунутіші методики лікування допомагають лише трохи сповільнити прогресування хвороби.
Однак для вчених вже давно не секрет: перші ознаки Альцгеймера з’являються набагато раніше за симптоми, ще за десятки років до того, як почнуть турбувати когнітивні порушення. Йдеться про бета-амілоїдні білки, які неправильно згортаються і злипаються в олігомери. Саме олігомери в результаті, як вважають дослідники, викликають хворобу Альцгеймера.
Співробітники Вашингтонського університету створили лабораторний тест, який дозволяє встановити рівні бета-амілоїдних олігомерів у зразках крові задовго до того, як з’являться симптоми хвороби.
Їх розробка, тест SOBA, здатний знаходити олігомери в крові пацієнтів, які не мають видимих симптомів Альцгеймера. Так, тест знайшов білкові сполуки у рамках випробувань у 11 осіб. Записи обстежень 10 їх були доступні для вчених. З’ясувалося, що у кожного з випробуваних через роки виявили легкі когнітивні порушення або патології мозку, пов’язані з хворобою Альцгеймера. Тобто тест зафіксував олігомери задовго до того, як недуга проявила себе.
Команда вкотре провела дослідження тесту. Для цього вони використали зразки крові 310 добровольців, які раніше надали дані про стан здоров’я для дослідження хвороби Альцгеймера. Під час взяття зразків вони перевіряли наявність когнітивних порушень чи однієї з форм деменції.
Тестування допомогло виявити олігомери в крові людей з легкими когнітивними порушеннями та хворобою Альцгеймера від помірної до тяжкої. Причому в 53 випадках недугу діагностували вже після смерті учасника експерименту, після розтину, і зразки крові 52 з них, взяті за багато років до смерті, містили токсичні олігомери.