Змініть харчування, і ви значно рідше скаржитиметеся на біль у животі. Лікарі з застереженнями пояснюють, що часто живіт болить саме через наш спосіб життя, хоч і не виключають серйозніших причин. Взагалі, живіт – це простір від грудей до паху, а біль може бути пульсуючим або тупим, стріляючим або в одному місці – діагноз залежить від безлічі факторів.
— Більшість болів у животі викликана безпечними для життя доброякісними проблемами, і більшість із них проходять самостійно, – пояснив гастроентеролог Єльського університету Бадр Аль Баварді. Експерт перерахував найпоширеніші причини, чому в нас болить живіт.
Неправильне харчування
Винними у проблемах із животом можуть бути навіть фрукти, якщо в них міститься велика кількість клітковини. Другі під підозрою — продукти, багаті на вуглеводи, вони погано перетравлюються і можуть стати причиною здуття живота та газоутворення.
— Важливо й те, як ви їсте: переїдання та надто швидкий прийом їжі також можуть бути причиною дискомфорту, — попереджає гастроентеролог Баварді.
Ще один із факторів, що сприяє появі болю в животі — прийом деяких ліків, серед них «нешкідливі» знеболювальні: ібупрофен та аспірин. Про це говорить клінічний доцент відділень гастроентерології та гепатології Медичного центру Лангоне при Нью-Йоркському університеті Ліза Ганджу.
Проблеми з випорожненням кишечника
До них відносяться запори або рідкісні походи до туалету. І вони можуть спричинити дискомфорт у животі. А спровокувати проблеми можуть деякі ліки, малорухливий спосіб життя, дієти.
— Але запор не обов’язково означає, що ви маєте якесь захворювання, але вирішувати проблему все одно потрібно, — рекомендує Баварді.
Синдром подразненого кишечника
Такий діагноз ставлять 10-15% людей у світі. Тобто синдром подразненого кишківника дуже поширений. Хворі скаржаться на дискомфорт у животі, нерегулярний стул. При цьому болючі відчуття можуть зникнути після походу в туалет.
— При синдромі подразненого кишечника м’язи товстої кишки скорочуються дуже часто і спричинюють спазми, як правило, у нижній половині живота, — каже лікар Баварді.
Симптоми можуть полегшити знеболювальні або зміну раціону.
Синдром надлишкового бактеріального зростання
У цьому випадку у тонкому кишечнику утворюється зайва кількість бактерій. Відбувається це через стрес, прийом антибіотиків, алкоголю і деяких ліків.
– Вони порушують мікробіом, – пояснила Ліза Ганджу. — Виражається це у здутті живота, почутті повноти та інколи нудоті. Лікується за допомогою антибіотиків.
Харчові алергії
Біль не з’явиться через алергію, але харчова непереносимість може призвести до дискомфорту. Станеться це через кілька годин після їди через здуття або підвищене газоутворення.
— Травній системі не вистачає певних ферментів, які потрібні для розщеплення деяких продуктів, — застерігає Бадр Аль Баварді. — Найчастіше стан пов’язаний із лактозою, гістаміном (із сиру, ананасів, бананів, авокадо та шоколаду). Може вплинути і зайвий глютен (білок пшениці, жита та ячменю).
Камені в жовчному міхурі
До 15 відсотків людей страждають від жовчнокам’яної хвороби. Найчастіше вони навіть не підозрюють про своє захворювання, оскільки воно може протікати безсимптомно. Інші скаржаться на сильний біль у правій верхній частині живота.
– Приступи можуть тривати від кількох хвилин до кількох годин, – попереджають експерти. — Іноді з’являються після того, як ви з’їли щось жирне.
Періодичні місячні болі
Ставитися до них треба все ж таки з увагою. Іноді болі в ділянці тазу можуть бути ознакою серйозних проблем зі здоров’ям. Але загалом легкі спазми вважають нормою при менструації.
— Спазми не повинні тривати довше за кілька днів або посилюватися, — попереджає Ганджу. — Якщо ви відчуваєте гострий, колючий або пульсуючий біль, краще якнайшвидше звернутися до гінеколога. Це може бути ознакою ендометріозу, синдрому полікістозних яєчників, міоми чи аденоміозу.
Рух їжі по шлунку
Порушення руху їжі та води називається гастропарезом. У шлунку накопичуються надлишки та сигналізують про збій сильними болями. Може виникнути здуття живота через те, що шлунок не справляється. Хоча гастропарез більш властивий людям похилого віку, але з’явитися він може і у молодих на фоні прийому антидепресантів.