Коли в шлунково-кишковому тракті особливо нічого не турбує, про здорове харчування якось не думаєш. Все працює само собою. Але варто з’явитися проблемі, і не знаєш, що б ще таке зробити, щоб відпустило.
Коли збій стався, у хід ідуть усі відомі способи, почуті колись від лікарів чи близьких. А вівсянка щодня на сніданок та кисіль замість кави стають новою реальністю.
Щоб не доводити себе до жорстких обмежень у їжі, повної відмови від улюблених продуктів або, що ще гірше, до лікарняного ліжка, бажано про здорове травлення подумати заздалегідь. Насправді це не так уже й складно, як здається спочатку. Щоб у майбутньому уникнути великих проблем та лікувальних дієт, часто достатньо виконання простих правил. Секрет успіху – у регулярності.
Лікарі назвали шість щоденних звичок, які точно варто взяти на замітку.
1. Годуйте свої бактерії
У шлунково-кишковому тракті здорової людини «живуть» 2500 різних видів мікроорганізмів — як корисних, так і не дуже. Щоб підтримувати кишкову флору у нормальному стані, корисні бактерії важливо постійно підгодовувати.
У цьому можуть допомогти пребіотики, які є в:
- бананах,
- яблуках,
- злакових,
- бобових,
- кисломолочних продуктах.
2. Додайте в раціон клітковину
Найкраще додавати клітковину в кожен прийом їжі. Вона проходить шлунково-кишковий тракт, не розщеплюючись і не всмоктуючи, чим допомагає переміщенню вмісту кишечника та регулярному випорожненню.
Харчовими волокнами багаті:
- бобові,
- листова зелень,
- овочі,
- фрукти.
3. Обмежте в раціоні жири
Віддавайте перевагу вареним або тушкованим, а також запеченим або приготовленим на парі продуктам. Жирна їжа – це випробування для травної системи. Вона перетравлюється дуже повільно і надовго затримується у шлунку, що викликає подразнення слизової оболонки.
4. Пийте достатньо води
Корисно випивати склянку теплої води після пробудження, за півгодини до їди і через 2 години після неї. Вода готує шлунок до їди, а потім завершує травні процеси в кишечнику. Якщо в організмі нестача рідини, процес травлення проходить важче.
5. Їжте повільно
Важливо виділяти собі час на трапезу, щоб не відволікатися на сторонні справи та не поспішати. Не дарма кажуть, що травлення починається у роті: ретельно подрібнену, пережовану їжу кишечнику засвоювати набагато легше.
6. Будьте активними
Фізнавантаження та просто рух покращують перистальтику кишечника. Саме від цього залежить активність різних відділів травної системи.