Нове дослідження, опубліковане в журналі Frontiers in Nutrition у червні 2022 року, додає ще один доказ до зростаючого списку причин, чому варто додати шоколад у своє меню. Какао, зокрема, флаваноли, які воно доставляє в організм, можуть допомогти знизити артеріальний тиск і зменшити жорсткість артерій так само, як і деякі ліки від тиску.
Що виявило це дослідження здоров’я серця
Флаваноли — це тип антиоксидантів, які містяться в листовій капусті, червоному вині, ягодах, помідорах тощо, а також у шоколаді. У попередніх дослідженнях флаваноли какао пов’язували з перевагами артеріального тиску, але лише в контрольованих клінічних умовах. Тож для цього невеликого дослідження англійські дослідники відібрали 11 здорових учасників, щоб перевірити свою теорію впливу какао на артеріальний тиск у реальних умовах.
«Високий кров’яний тиск і жорсткість артерій можуть підвищити ризик серцевих захворювань та інсультів, тому вкрай важливо, щоб ми досліджували інноваційні способи лікування таких станів. Перш ніж ми навіть розглядатимемо впровадження какао в клінічну практику, нам потрібно перевірити, чи результати попередні отримані в лабораторних умовах, безпечно переводять у реальні умови, коли люди займаються повсякденним життям» , – розповідає University of Surrey News Крістіан Хайс, професор серцево-судинної медицини в Університеті Суррея .
Протягом восьми днів кожен учасник дослідження споживав шість капсул флаванолу какао одного дня, а потім шість капсул плацебо наступного дня, чергуючи дні протягом усього дослідження. Вони відстежували артеріальний тиск за допомогою монітора на плечі та відстежували жорсткість артерій за допомогою затиску для пальців, який вимірював біометричні показники під назвою «швидкість пульсової хвилі» або PWV. Вчені попросили кожну людину виміряти артеріальний тиск і PWV тричі:
- Перед вживанням капсул
- Кожні 30 хвилин протягом перших трьох годин після прийому капсули
- Кожні 60 хвилин протягом наступних дев’яти годин
Рівень артеріального тиску та артеріальної жорсткості знизився серед тих, хто почав день з підвищеним артеріальним тиском, але не було жодного впливу на тих, у кого був низький артеріальний тиск вранці до того, як вони випили таблетку. Однак серед тих, для кого він рухав голку, вчені виявили захоплюючу деталь: покращення артеріального тиску та жорсткості артерій все ще спостерігалося через вісім годин після вживання какао. Вони припускають, що цей другий пік користі від артеріального тиску (після першого відзначеного ефекту приблизно через три години після вживання) може бути пов’язаний з тим, як корисні бактерії в кишечнику метаболізують флаваноли в какао.
«Позитивний вплив флаванолів какао на нашу серцево-судинну систему, зокрема на функцію кровоносних судин і артеріальний тиск, незаперечний. Лікарі часто побоюються, що деякі таблетки від артеріального тиску можуть занадто сильно знизити артеріальний тиск у певні дні», — говорить Хайсс, пояснюючи, чому какао може бути потенційним першим курсом лікування для людей з легкою гіпертензією. «Те, що ми виявили, свідчить про те, що флаваноли какао знижують артеріальний тиск, лише якщо він підвищений. Робота з технологіями особистого здоров’я учасників показала нам, наскільки кров’яний тиск і жорсткість артерій можуть змінюватися щодня, і показала роль особистих моніторів здоров’я в розвитку та впровадження ефективного персоналізованого догляду».