Деменція псує життя будь-якої людини, що зіткнулася з цією хворобою, чи то сам хворий, чи його близький.
Немає нічого приємного в тому, щоб забувати прості речі, не впізнавати рідних, знайомих та друзів та плутати їхні імена, але виявилося, що є простий та ефективний засіб зменшити ризик виникнення деменції.
Результати нового дослідження показали, що для профілактики цього захворювання корисно на деякий час відкласти всі свої справи і подрімати вдень. Це захищає головний мозок від усихання, яке особливо часто відбувається у людей, які страждають на нейродегенеративні захворювання.
Дослідники виявили, що у людей, які не відмовляють собі у короткому денному відпочинку, об’єм мозку більший у порівнянні з тими, хто дозволяє собі сон лише у нічний час доби.
Попередні дослідження показували, що тривалий сон може сигналізувати про хворобу Альцгеймера, що починається, в той час як справжнє дослідження довело, що короткочасний сон не тільки зберігає ясність свідомості в літньому віці, але і покращує здатність людей до навчання.
“Відповідно до цих досліджень ми виявили зв’язок між звичним денним сном і збільшенням загального обсягу мозку, що може свідчити про те, що регулярний денний сон забезпечує певний захист від нейродегенерації за рахунок компенсації поганого сну”, – зазначають дослідники.
Вчені з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі та Університету Республіки Уругвай повідомляють, що вони використали дані британського Біобанку, щоб зібрати генетичну інформацію, а також відомості про спосіб життя та стан здоров’я 500 тисяч людей віком від 40 до 69, які влаштовувалися на роботу.
Команда використала дані 35 тисяч учасників Біобанку, щоб з’ясувати, чи пов’язані генетичні характеристики, зокрема схильність до звички спати вдень, про яку ці люди повідомляли самі, з обсягом мозку, когнітивними здібностями та іншими аспектами здоров’я мозку.
Вчені звертали особливу увагу саме на схильність до денного сну і менше значення приділяли факторам способу життя, наприклад, курінню чи фізичній активності, і хоча спочатку здавалося, що учасники, які повідомили, що ніколи чи рідко спали вдень, мали більший загальний обсяг мозку, команда виявила зворотну залежність, коли розглядалася генетична схильність до сну. Таким чином, дослідники припустили, що початкове відкриття могло бути пов’язане з іншими факторами, що спотворюють взаємозв’язок між денною дозою сну і розміром мозку.
“Можливо, короткий денний сон може допомогти зберегти об’єм мозку, і це є позитивним моментом для профілактики деменції”, – зазначила доктор Вікторія Гарфілд.
Вона уточнила, що найбільше користі приносить півгодинний денний сон, і зазначила, що існує величезна кількість факторів ризику, які можуть призвести до деменції, в той час як багато інших факторів також можуть впливати на об’єм мозку.
Отримані знання допомогли зрозуміти важливі речі, пов’язані з реакцією мозку на денний сон, але не варто забувати про те, що учасниками дослідження були лише жителі Великобританії, тому для повної картини слід було б вивчити людей інших національностей з їхніми звичками та менталітетом, в образ життя яких не настільки вписується денний сон, як у британців, але які все одно мають таку звичку.
Професор Тара Спайрс-Джонс, президент Британської асоціації неврологів, керівник групи у Британському дослідному інституті деменції та заступник директора Центру відкриттів у галузі наук про мозок при Единбурзькому університеті позитивно висловилася про дослідження та відзначила його користь для покращення здоров’я мозку людей.
“Це дослідження є важливим, тому що воно доповнює дані, що вказують на те, що сон важливий для здоров’я мозку”, – сказала вона.