Головний біль, спрага, світлобоязнь, запаморочення, слабкість і нудота — це не повний перелік симптомів, які супроводжують алкогольну інтоксикацію. Іноді у тих, хто перебрав з випивкою на ранок з’являється гостре бажання поринути у крижану воду, щоб збадьоритися і прогнати неприємні відчуття.
У популярній мережі TikTok кілька користувачів вирішили перевірити «крижану методику» на собі та занурили голову в таз із дуже холодною водою. Швидко «виринати» блогери не радять — краще охолоджуватися доти, доки неприємні відчуття в голові не пройдуть.
«Я почуваюся приголомшливо! Дуже бадьорою, і ніякої нудоти! — зізнається дівчина у соцмережах, повторивши занурення двічі.
Британський лікар Дебора Лі підтверджує, що холодна вода дійсно здатна позбавляти похмілля. Справа в тому, що вона включає “рефлекс дайвера” – це швидка адаптація організму при зануренні у воду через затримку дихання, охолодження та зволоження обличчя. При цьому відбувається стимуляція переднього решітчастого нерва (n.ethmoidalis anterior) та рецепторів шкіри обличчя.
Потім, за словами лікаря, нервові імпульси передаються до стовбура мозку, який активує парасимпатичну нервову систему. Це призводить до брадикардії (уповільнення серцевого ритму) і звуження кровоносних судин на шкірі, кров у результаті перенаправляється назад до мозку та серця. Реагують на холод і сонні артерії.
«Крижана вода також може стимулювати блукаючий нерв, який впливає на травлення, серцебиття та імунну відповідь. Стимуляція блукаючого нерва також здатна підвищувати рівень глюкози в крові – тобто людина почувається бадьоріше», – уточнює Дебора Лі.
В результаті також активується приплив крові до нирок, а потовиділення знижується.
У той же час лікар попереджає: захоплюватися крижаними зануреннями не варто. Обережніше варто бути людям із захворюваннями серцево-судинної системи – шок від перепаду температур може спровокувати аритмію.
«Сердечникам» дозволяється лише короткий і недовге занурення, тривалий вплив низької температури ніякої користі не принесе.