Діабет (від грецького дієслова διαβαίνω – “проходити крізь”, “протікати”) – це загальне
назва. За легендою, вперше цей термін використав античний лікар Аретій Каппадокійський. Він виявив, що в деяких людей, які приходили до нього зі скаргами на погане самопочуття, повторюються два загальні симптоми. Перший — рідина не затримується в організмі, а проходить ніби наскрізь, прямо від рота до сечівника. Другий – солодка сеча. Фактично Аретей описав цукровий діабет: сеча при цьому захворюванні дійсно набуває характерного присмаку через підвищення рівня глюкози — гіперглікемії.
Сьогодні вже відомо, що діабет не обов’язково пов’язаний із цукром. Існують і інші стани, за яких організму складно утримувати вологу. Це, наприклад:
- нецукровий діабет;
- нирковий – викликаний порушенням функції нирок;
- MODY-діабет. Він же діабет зрілого типу у молодих. Це порушення пов’язане із мутацією одного з генів.
Однак ці види діабету дуже рідкісні. Тому найчастіше словом діабет позначають гіперглікемічний варіант захворювання – цукровий діабет, пов’язаний із порушенням обміну речовин. А саме про те, що організм не може виробляти або використовувати інсулін — гормон, який регулює рівень глюкози в крові. Через це цукру стає занадто багато. Так виникає гіперглікемія, яка, у свою чергу, призводить до серйозних ушкоджень внутрішніх органів та систем — особливо кровоносних судин та нервової тканини.
Яким буває цукровий діабет
- Діабет І типу
Раніше його називали інсулінозалежним чи ювенільним, дитячим. Про це діагнозі говорять, коли в організмі не виробляється інсулін або його виробляють замало. Такий тип діабету найчастіше виявляють у дітей чи підлітків, яке причини досі невідомі. Щоб компенсувати нестачу гормону, інсулін доводиться вводити за допомогою ін’єкцій.
- Діабет II типу
Він же в застарілій версії — інсулінозалежний, що розвивається у дорослих. Такий діагноз означає, що організм виробляє інсулін. Але з якихось причин не може його використати. Це найпоширеніший тип діабету. Як правило, він виникає на тлі зайвої ваги та малорухливого способу життя.
- Гестаційний діабет
Цей тип захворювання розвивається у деяких вагітних жінок. Гестаційний діабет вважається серйозним ускладненням вагітності, оскільки збільшує ризик вроджених вад розвитку у майбутньої дитини, мимовільного аборту або мертвонародження.
Які симптоми цукрового діабету
Залежно від типу ознаки захворювання дещо різняться. Так, гестаційний діабет часто ніяк не проявляється. Його виявляють під час аналізів крові, хоча самопочуття майбутньої мами може здаватися їй нормальним. Тому так важливо під час вагітності регулярно відвідувати гінеколога та проходити усі обстеження, які він призначає.
Якщо говорити про діабет І і ІІ типу, то ці стани мають кілька загальних
ознак:
- Часті позиви в туалет, особливо вночі.
- Постійна спрага.
- Зниження ваги, хоча людина не докладає до цього жодних зусиль і не змінює раціону.
- Підвищений апетит.
- Погіршення зору: об’єкти навколо починають здаватися трохи розмитими, нечіткими.
- Регулярно оніміння, що виникає, або поколювання в кінцівках.
- Швидка стомлюваність, відчуття нестачі сил.
- Сухість шкіри, іноді свербіж.
- Повільне загоєння ран.
- Часті інфекції.
- Регулярно виникає свербіж в області геніталій або повторювана молочниця.
Люди з діабетом I типу також іноді скаржаться на нудоту, блювоту, біль у животі. Цей тип захворювання розвивається швидко: самопочуття може різко погіршитися за тижні, а часом навіть за лічені дні.
Через те, що організм не може отримати достатньо енергії, він починає активно розщеплювати власні жирові запаси. При цьому процесі утворюються токсичні кислоти – кетони. Виявити їх можна, крім іншого, по характерному нудотному запаху ацетону при диханні. Такий стан називається діабетичним кетоацидозом, і він украй небезпечний: його наслідками можуть стати кома, незворотні ушкодження головного мозку і навіть смерть.
Симптоми діабету типу II розвиваються повільніше, поступово наростаючи протягом декількох років. Як правило, людина помічає недобре, лише коли стикається з
ускладненнями: наприклад, постійною слабкістю, погіршенням зору, втратою чутливості в кінчиках пальців рук чи ніг, нирковою недостатністю, серцево-судинними проблемами – тією ж гіпертонією.
Що робити, якщо ви підозрюєте цукровий діабет
Негайно зверніться до терапевта. Лікар проведе огляд, розпитає вас про симптоми, спосіб життя. І обов’язково видасть направлення на аналіз крові та сечі. Мета цих тестів – перевірити рівень глюкози.
Нормальний рівень цукру в крові, взятій із вени натще, – від 3,9 до 5,6 ммоль/л. Якщо аналіз показує значення від 5,6 до 6,9 ммоль/л, говорять про переддіабет. Все, що вище, – ознака цукрового діабету.
Якщо підозра захворювання підтвердиться, терапевт відправить вас до профільного фахівця — ендокринолога, який, швидше за все, запропонує пройти кілька додаткових тестів, щоб уточнити тип порушення. Наприклад, це може бути аналіз сечі на кетони або аналіз крові на аутоімунні антитіла – одна з характерних ознак діабету І типу.
Залежно від результатів обстеження та поставленого діагнозу вам призначать лікування. Його мета – контролювати рівень цукру в крові, щоб не допустити руйнівних наслідків. Можливо, прописані лікарем препарати доведеться приймати все життя.
Як запобігти цукровому діабету
Не всі типи порушення можна запобігти. Наприклад, медики досі точно не знають, як і чому розвивається інсулінозалежний варіант захворювання. А тому заходів профілактики діабету І типу просто немає. Але знизити ризик розвитку діабету II типу та гестаційного цілком можливо. Для цього:
- Слідкуйте за раціоном. Намагайтеся зменшити кількість жирної та калорійної їжі. Замість неї віддавайте перевагу продуктам з високим вмістом клітковини: овочам, фруктам, цільнозерновим кашам та хлібу.
- Більше рухайтеся. Щонайменше 150 хвилин на тиждень тренуйтеся: прогулюйтеся швидким кроком, катайтеся на велосипеді, плавайте, бігайте. Регулярна фізична активність знижує рівень цукру в крові і робить вас більш чутливим до інсуліну.
- Позбавтеся зайвої ваги, якщо вона у вас є.
- Не сидіть довго. Кожні півгодини вставайте та робіть розминку.