За словами фахівців, щонайменше дві третини тарілки у кожний прийом їжі повинні займати продукти рослинного походження і не більше однієї третини — тваринного. Такий розподіл вважається одним із засобів профілактики онкологічних захворювань. Ще однією неодмінною умовою протиракового меню називають щоденні 5 порцій сезонних овочів та фруктів.
Ось які 5 продуктів із протираковим ефектом експерти радять частіше додавати до свого раціону.
1. Брокколі
Згідно з багатьма дослідженнями, броколі — один із найкорисніших овочів для профілактики раку. Він містить вітамін А, вітамін С і флавоноїди, такі як бета-каротин, лютеїн, зиаксантин, ксантин. Крім них, протираковий ефект дають сполуки сірки, особливо сульфорафан. Як розповіли фахівці турецького видання En Son Haber вважається, що він здатний захищати від раку молочної залози, простати, товстої кишки та легень. Сульфорафан також запобігає віковим захворюванням очей, наприклад дегенерації жовтої плями.
У броколі, крім іншого, є багато заліза та калію. Залізо у поєднанні з вітаміном С, який полегшує його засвоєння, має профілактичну дію при анемії та допомагає компенсувати дефіцит заліза. Калій корисний для серця, м’язів та нервової системи, стабілізує кров’яний тиск. Однак, якщо ви приймаєте препарати для розрідження крові, не їжте брокколі занадто часто – вітамін К перешкоджає дії цих ліків.
2. Ківі
У ківі багато вітаміну С – набагато більше, ніж у лимонах та апельсинах. Достатньо одного ківі на день, щоб покрити добову потребу в цьому вітаміні та зміцнити імунітет. Також вітамін С – чудовий антиоксидант, завдяки якому цей фрукт і працює проти раку. А ще аскорбінова кислота сприяє зниженню рівня поганого холестерину в крові, запобігаючи ризику хвороб серця та судин.
А завдяки вмісту вітаміну Е ківі ще називають потужним антиоксидантом проти вільних радикалів.
3. Чорниця
Чорниця багата на антиоксиданти, особливо на антоціани. Багато в ній і флавоноїдів, які запобігають раку і в цілому клітинне старіння.
Чорниця, яку можна вживати як у свіжому вигляді, так і у вигляді соку, також хороша при лікуванні інфекцій сечовивідних шляхів та циститу – вона діє як протизапальний засіб. Згідно з багатьма дослідженнями, ця ягода корисна і для мозку, насамперед для пам’яті та концентрації уваги.
4. Помідори
Помідори – відмінне джерело рослинних пігментів – каротиноїдів та особливо лікопіну. Цей антиоксидант захищає клітини від впливу вільних радикалів і має протипухлинну дію. Вважається, що корисний для захисту від деяких видів раку, включаючи рак яєчників. Також лікопін затримує клітинне старіння, підтримує еластичність шкіри та тканин, покращує здоров’я очей. Серед його корисних ефектів – виведення холестерину, що скупчився в артеріях. Важливо, що ця поживна речовина нікуди не пропадає під час термічної обробки — лікопін міститься не лише у сирих помідорах, а й, наприклад, у томатних соусах.
Плюс — цей овоч має низький глікемічний індекс, тому він підходить у тому числі і для діабетиків.
5. Соя
Соя особливо корисна жінкам у період менопаузи – вона допомагає полегшити характерні нездужання завдяки наявності ізофлавонів та фітоестрогенів, які компенсують природне зниження рівня естрогену з віком. Соєві фітоестрогени також допомагають запобігти у жінок раку молочної залози, а у чоловіків — раку простати.
А ще цей вид бобових забезпечує організм необхідними мінералами – кальцієм, калієм, магнієм, залізом та фосфором, а також вітамінами А, В2, D та Е. Завдяки цій суміші поживних речовин соя корисна для профілактики остеопорозу. Серед інших її важливих властивостей — регуляція кишкової флори завдяки клітковині, контроль рівня цукру в крові — завдяки клітковині та поліненасиченим жирам.