Деменція – це широкий термін, який використовується для опису зниження когнітивних функцій, включаючи пам’ять, мову та здібності до вирішення проблем. Це поширений стан, який вражає мільйони людей у всьому світі та може мати значний вплив на повсякденне життя людини та загальне самопочуття.
Деменція може виникнути в будь-якому віці, але частіше спостерігається у літніх людей. Ризик розвитку деменції зростає з віком, і найчастіше її діагностують у людей старше 65 років. Однак важливо зазначити, що деменція не є нормальною частиною старіння, і у молодих людей вона також може розвинутися. Видання Eat This, Not That! назвало 4 ознаки, які можуть вказувати на наявність хвороби.
- Втрата пам’яті. Може проявлятися у вигляді труднощів із запам’ятовуванням нещодавніх подій чи розмов або у забуванні імен знайомих людей чи предметів. Втрата пам’яті також може проявлятися як нездатність виконувати звичайні завдання, наприклад одягатися або виконувати рецепт.
- Труднощі з мовою. У хворого спостерігаються труднощі з мовою та спілкуванням. Це може включати забування слів або використання неправильних слів під час розмови, або проблеми з розумінням усної чи письмової мови.
- Проблеми з вирішенням проблем. Людина може відчувати труднощі з плануванням або організацією завдань, або їй важко приймати прості рішення. Вони також можуть відчувати труднощі з просторовим усвідомленням та орієнтацією, наприклад, губитися у знайомих місцях або мати проблеми з орієнтуванням у незнайомому середовищі.
- Зміни в настрої або поведінці. Крім когнітивних симптомів, люди з деменцією також можуть відчувати зміни в настрої та поведінці. Це може включати зміни в особистості, наприклад, стати більш тривожними, депресивними або збудженими. У них також можуть спостерігатися зміни в режимі сну, наприклад безсоння або надмірна денна сонливість.