Гормони відповідають за ключові процеси в організмі: від метаболізму та апетиту до циркадних ритмів та настрою. Якщо їх баланс порушується, це загрожує проблемами зі здоров’ям, але ми часто не звертаємо уваги на симптоми або списуємо їх на щось інше. Доктор Мартін Кінселла назвав ознаки гормонального дисбалансу, які ми можемо побачити, почути та відчути.
Шкірний свербіж
Гормони, зокрема, естроген допомагають регулювати зволоження тканин організму та стимулюють вироблення колагену За словами лікаря, через гормональний дисбаланс рівень колагену та зволожуючих олій знижується, а шкіра стає сухою та подразненою.
— З’являється відчуття, ніби по вам постійно хтось повзає, — пояснює Кінселла.
Проблеми з яснами
Опухлі, кровоточиві, набряклі, болючі ясна – це ознака того, що організм бореться із запаленням. Як пояснив експерт, найчастіше це відбувається, коли порушено рівень прогестерону.
Дзвін у вухах
Гормональний дисбаланс може бути причиною дзвону чи дивного шуму у вухах. Як пояснив лікар, гормони можуть впливати на центральні та периферичні нерви. А низький естрадіол “відповідає” за плутанину при передачі звукових сигналів від вуха до мозку.
Тонке волосся і ламкі нігті
Зниження рівня гормонів естрогену і прогестерону може впливати на волосяні фолікули. У результаті волосся стане тоншим за текстурою. Крім того, естроген, як ми вже сказали, регулює рівень води в організмі. Якщо його рівень падає і починається зневоднення, це в першу чергу позначиться на нігтях – вони стануть ламкими.
Вуса та борода у жінок
Тестостерон — гормон, який допомагає чоловікам бути чоловіками, у тому числі й відповідає за вторинні статеві ознаки — бороду та вуса, а також волосся по всьому тілу. Якщо тестостерону багато у жінок, то у них теж почне рости волосся в місцях, де їх бути не повинно.
— На щастя, зараз є безліч ефективних методів лікування, які можуть назавжди видалити небажане волосся. Наприклад, лазерні процедури, – додав доктор Кінселла.
Тривога
При стресі організм переповнюється кортизолом — «стероїдний гормон», який уповільнює здатність організму виробляти тестостерон.
— Підвищений кортизол у поєднанні зі зниженим тестостероном змушує багатьох людей почуватися тривожнішими від звичайного, — пояснює доктор Кінселла. — Тому якщо нас вас регулярно накочує необґрунтована паніка, можливо, це гормональний дисбаланс.