Багато серцево-судинних захворювань тривалий час можуть протікати приховано. Тому для того, щоб їх активно виявляти, або визначати фактори ризику, рекомендується проходити регулярні скринінгові обстеження.
Як зберегти своє серце молодим та здоровим? У чому полягає превенція серцево-судинних захворювань?
- Управляти стресом. Хронічний стрес негативно впливає на серцево-судинну систему. Проаналізуйте свій спосіб життя, щоб виявити основні причини стресу та по можливості їх усунути, або виробити до них конструктивне ставлення.
- Нормалізувати режим сну та відпочинку. Спати потрібно не менше 7-8 годин, чергувати активну роботу з періодами відпочинку.
- Правильно харчуватися. Неправильне харчування веде до підвищення артеріального тиску, рівнів холестерину та глюкози, у крайніх випадках можливий розвиток переддіабетичного стану. Чим більший у людини індекс маси тіла, тим більше вона схильна до розвитку цукрового діабету, інсульту та інфаркту.
- Зменшити кількість солі в раціоні. У середньому людина споживає від 9 до 12 г солі щодня, а для запобігання серцево-судинним захворюванням її кількість у добовому раціоні необхідно знизити до 3-5 грамів. Краще відмовитися від фастфуду, копченостей та солінь, які містять велику кількість жирів та солі.
- Відмовитися від куріння та алкоголю. Куріння шкодить судинам і провокує, крім серцево-судинних, багато інших захворювань. Регулярне вживання спиртних напоїв може призвести до порушення серцевого ритму, підвищуються ризики виникнення інсульту, ішемічної хвороби серця та утворення тромбів.
- Займатися фізичним навантаженням. У заняттях спортом важлива стабільність, оскільки лише регулярні фізичні навантаження знижують ризик серцево-судинних захворювань. Згідно з дослідженнями, щонайменше 150 хвилин помірної фізичної активності на тиждень знижує ризик розвитку ішемічної хвороби серця на 30%, а діабету – на 27%. Відповідно, для підтримки серцево-судинної системи у добрій формі п’яти тренувань на тиждень по 30 хвилин буде достатньо. Перевагу краще віддавати аеробним навантаженням та кардіотренуванням — ходьба пішки, велопрогулянки чи скандинавська ходьба, катання на лижах чи ковзанах, веслування чи плавання. Важливо і не перевантажувати серцево-судинну систему – частота пульсу під час тренувань не повинна перевищувати значення, яке виводиться за формулою “220 мінус вік” (зазвичай 64-76% від передбачуваного максимального навантаження).
- Стежити за здоров’ям серця. Якщо відсутні хронічні захворювання серцево-судинної системи, то оптимальним буде проходження чекапа 1 раз на рік. Він буде включати стандартні клінічні аналізи крові і сечі, ЕКГ. Додатково можна здати аналізи на рівні холестерину та його фракції, ліпопротеїну А, аполіпопротеїду А та В, високочутливого С-реактивного білка, креатинфосфокінази МБ, гомоцистеїну, глікованого гемоглобіну, інсулінорезистентності, а також аналіз на згортання. Не зайвим буде проходження ехокардіографії, дуплексного сканування сонних артерій та артерій нижніх кінцівок, а також тесту навантаження, щоб мати уявлення про резервні можливості організму.