Вчені продовжують вивчати властивості вірусу SARS-CoV-2, що викликає COVID-19. Крім короткострокових наслідків, які з 2019 року забрали мільйони життів, він має й довгострокові — небезпечні для життя ускладнення.
З’являлися дослідження про зв’язок COVID-19 із хворобою Альцгеймера та дисфункцією щитовидної залози. Були висновки про те, що SARS-CoV-2 потенційно може викликати рак у різних органах — подібно до інших онкогенних вірусів на кшталт ВІЛ, ВПЛ або Епштейна — Барр. Дані попередньо підтверджує і іспанське дослідження.
Вчені з’ясували, що коронавірус SARS-CoV-2 надовго здатний “вимикати” білок р53 – антионкоген, який перешкоджає виникненню злоякісних новоутворень.
Коронавірус здатний викликати зростання пухлин?
Вчені з Університету Сантьяго-де-Компостела зробили обережні поки висновки, що вірус SARS-CoV-2 може виявитися здатним до непрямої індукції пухлинного зростання. Справа в тому, що вірус стійко знижує експресію білка TP53 аж до 16 тижнів після гострої стадії у тих, хто хворів несильно, і до 24 тижнів і більше у тих, хто тяжко постраждав.
Цей білок – центральний компонент внутрішньоклітинної охоронної системи, основна функція якої – запобігання розмноженню в організмі клітин із пошкодженою структурою ДНК. Мутації гена TP53 виявляються у клітинах близько 50% ракових пухлин. Його навіть називають «вартовим геному».
Таке тривале зниження рівня білка TP53 через вплив коронавірусу може спровокувати початок раку або сприяти погіршенню перебігу хворих з поточним пухлинним процесом, – йдеться в публікації вчених. — Причинно-наслідковий зв’язок між SAR-CoV-2 і раком поки не був виявлений, але якщо він підтвердиться, то це вплине на медицину.
Вчені зазначають, що попереду нові, масштабніші дослідження.
Коронавірус проти раку
Під час пандемії були зареєстровані випадки, коли пацієнти, які заразилися вірусом SAR-CoV-2, перемогли рак. Щоправда, вони вважаються унікальними. Адже найчастіше онкологія — фактор ризику при ковіді.
Так, у Британії 61-річний чоловік вилікувався від лімфоми Ходжкіна третьої стадії, захворівши на ковід. В Італії пацієнт із ускладненою лімфомою Ходжкіна лікувався у лікарні від ковіда, і лікарі виявили, що у нього зникли онкологічні симптоми. Наступні томографії новоутворень не виявили. Причиною таких несподіваних лікувань від раку може бути незвичайна реакція імунної системи, вважають фахівці. Разом із вірусом імунітет убив і ракові клітини.