Горіхи займають важливе місце серед продуктів, які благотворно впливають на здоров’я людини. Що робить горіхи такими корисними? Яку кількість горіхів слід вживати щодня для отримання максимальної вигоди? Чи може часте споживання горіхів спричинити алергію?
Які переваги горіхів для нашого організму? У яких ситуаціях рекомендується включати в свій раціон?
Горіхи рекомендуються до вживання медиками різних спеціальностей завдяки їхньому багатому хімічному складу, хорошій засвоюваності та сприятливому впливу на серце, судини та нервову систему.
Ті, хто регулярно включає горіхи до свого раціону, мають менший ризик розвитку ішемічної хвороби серця, інфаркту та онкологічних захворювань.
Крім того, вживання горіхів позитивно впливає на гормональну систему і має протизапальну та виражену антиоксидантну дію, знижує рівень стресу, що особливо важливо для людей, які зазнають високого фізичного та інтелектуального навантаження, а також для людей похилого віку.
Горіхи є одним із лідерів серед рослинних продуктів за вмістом високоякісного білка, який практично повністю засвоюється організмом, корисних жирів (наприклад, у 100 г волоських горіхів міститься 10 г омега-3), а також жиророзчинних вітамінів А та Е, мікроелементів (кальцій, магній, цинк) та корисної клітковини.
Які ризики для здоров’я можуть мати горіхи? Які симптоми можуть свідчити про це?
Незважаючи на всі позитивні властивості, горіхи мають деякі вади. По-перше, вони є висококалорійними продуктами через вміст у них жиру. У середньому 100 г горіхів міститься близько 650 калорій, що становить майже третину добового калоражу середньостатистичної людини. Горіхи живильні та швидко насичують, що робить їх відмінним вибором для швидкого перекушування.
Однак приємний і насичений смак горіхів може легко відволікти від контролю за кількістю, що призведе до переїдання та надлишку калорій, а отже, і до ваги.
Також не рекомендується вживати горіхи без контролю для людей з проблемами травлення, оскільки це може спричинити тяжкість та дискомфорт у животі, здуття, підвищене газоутворення і навіть порушення випорожнень.
Людям з цукровим діабетом, захворюваннями нирок і серцево-судинної системи слід звернути увагу не тільки на кількість горіхів, що вживаються, але і на якість продукту. Солоні ядра, горіхи в глазурі, карамелі, цукровому сиропі або меді можуть спричинити підвищення артеріального тиску та рівня глюкози в крові.
Проте найбільшу небезпеку здоров’ю вживання горіхів може становити для людей, схильних до алергії.
Як проявляється алергія на горіхи та як її можна розпізнати?
За статистикою, близько 20% дорослого населення та 5% дітей мають алергію на горіхи.
У нашій країні найчастіше зустрічається алергія на лісові та волоські горіхи, тоді як вживання кедрових горіхів може бути цілком безпечним.
Першими ознаками розвитку алергічної реакції на горіхи зазвичай є набряк губ, язика і піднебіння, відчуття печіння та сверблячки в роті та горлі, шкірні симптоми у вигляді дрібних висипань біля рота або симптоми ринкуон’юнктивіту: слизові виділення з носа, утруднене носове дихання, свербіж та печіння в порожнини носа в області очей.
У разі гіперчутливості до алергену горіхів може розвинутись анафілактичний шок із падінням артеріального тиску, задухою та зупинкою дихання, аж до фатального результату.
Якщо людина не має алергії, то чи може вона розвинутися з часом, наприклад, якщо їсти горіхи занадто часто і багато?
Часте вживання горіхів перестало бути чинником розвитку алергії на цей продукт в людини. Однак у людей із генетичною схильністю до алергенів горіха контакт навіть зі слідовими кількостями може спричинити бурхливу реакцію. Тому на етикетці деяких потенційно небезпечних продуктів виробник вказує, що у складі «можуть бути сліди горіхів».
Відповідно до загальноприйнятих рекомендацій щодо здорового харчування, кількість горіхів для щоденного вживання становить близько 30 грамів. Це еквівалентно приблизно 16-20 ядрам мигдалю, 5 очищеним волоським горіхам або близько 40 фісташкам без шкаралупи.
Збільшення денної порції горіхів не призведе до посилення їхнього корисного впливу на організм, але, як уже згадувалося раніше, може сприяти набору ваги і викликати різні побічні ефекти.
Для збереження корисних жирних кислот і вітамінів перевагу слід віддавати свіжим горіхам (вони зазвичай важчі за вагою), а також горіхам у шкаралупі: очищені та упаковані в пакет ядра швидко окислюються і можуть змінити свій смак.
Засвоєння мінералів з обсмажених або вимочених у воді горіхів покращується за рахунок меншого вмісту фітинової кислоти.