Багато хто в гонитві за вічною красою та молодістю витрачає величезні суми на доглядові засоби для обличчя. Однак нерідко зовсім забувають про те, що підтримувати здоров’я шкіри не так вже й складно – достатньо стежити за рівнем колагену і, за необхідності, піднімати його. Докладніше про те, що це таке і як впливає на стан — у статті.
Що таке колаген?
Колаген – найпоширеніший білок в організмі. Він є в сухожиллях, жировій тканині та зв’язках і грає вирішальну роль у формуванні кісткової структури. Коли рівень колагену в нормі, що містять його клітини, набувають здорового і молодого вигляду.
Еластін – ще один різновид білка. Він знаходиться в таких ділянках організму, які скорочуються, наприклад, в артеріях та легенях. Це можливо, в тому числі, через видатну пружність еластину: він здатний повертатися в свою первісну форму.
Ці два білки, зрозуміло, містяться й у шкірі. Вони працюють разом і надають їй певної текстури та форми. Шкірний покрив зі здоровим рівнем колагену та еластину виглядає гарним та сяючим.
До 20-25 років ми самі виробляємо наш власний ендогенний колаген, який допомагає шкірі виглядати краще, а нашим суглобам бути витривалішими. Ближче до 35 років здатність організму виробляти свій колаген різко зменшується через нестачу мікроелементів, таких як вітамін С та Е, частих стресів, незбалансованого харчування тощо.
У яких продуктах міститься колаген?
Коли організм виробляє колаген, він використовує амінокислоти – поживні речовини, які отримує разом з їжею, багатою на білок, наприклад, яловичиною, куркою, рибою, бобами, яйцями та молочними продуктами.
Також для цього процесу потрібні вітамін С, цинк та мідь. Вітамін С можна отримати, вживаючи в їжу цитрусові, червоний та зелений перець, помідори, броколі та зелень, м’ясо, молюсків, горіхи, цільнозернові та боби.
Крім того, вважається, що якщо варити кістки тварин, з них можна витягти колаген. Тому бульйон на кістках – один з найкращих колагеномістких продуктів.
Як водний баланс впливає на рівень колагену?
Зберегти воду в шкірі та створити багате вологою середовище, сприятливе для колагену та еластину, допоможе підтримання водного балансу. Для цього необхідно щодня випивати не менше двох літрів води або їсти продукти, в яких міститься багато рідини, наприклад, кавун, огірки, полуницю.
Також зволожувати шкіру можна за допомогою алое. Його гель широко використовується для загоєння та зняття больових відчуттів. Причина, через яку він допомагає лікувати порізи та опіки, полягає в тому, що при місцевому застосуванні або навіть вживанні всередину рослина збільшує вироблення колагену. Наносити алое можна як у чистому вигляді, так і у складі інших косметичних засобів.
Чи варто купувати колагенові добавки?
Якщо ви дотримуєтеся здорової дієти та їсте достатньо продуктів, необхідних для вироблення колагену, спеціальні добавки вживати необов’язково. Але за бажання спробувати їх можна. Порошок гідролізованого колагену (або «колагенового пептиду») зазвичай не має смаку і легко розчиняється в рідинах: смузі, супах та соусах.
Також існує великий вибір кремів із додаванням колагену. Вони сформують на шкірі плівковий шар, щоб запобігти втраті води, і діятимуть як бар’єр від шкідливих частинок навколишнього середовища. Проте лише використання крему чи БАДів не дасть «чудового» ефекту.
На ринку зараз представлена величезна кількість екзогенного (одержуваного ззовні) колагену у вигляді БАДів та добавок у їжу. Такий колаген може підтримати і трохи покращити стан шкіри, кісток, судин, але важливо пам’ятати, що, коли ми п’ємо колаген, він насамперед прямує туди, де є його гостра нестача. Тому якщо хочеться покращити стан шкіри обличчя, краще віддати перевагу ін’єкційним або апаратним методикам – наприклад, вплив вузьконаправлених ультразвукових хвиль, які стимулюють синтез ендогенного колагену, а також покращують мікроциркуляцію шкіри.
Що робити не потрібно?
Якщо ви хочете покращити стан шкіри, спочатку переконайтеся, що ви не обпалюєте її на сонці або солярії. Куріння може призвести до передчасного старіння. Проводячи час на вулиці, не забувайте про сонцезахисний крем.
Щоб максимально продовжити вироблення власного колагену, необхідно уникати різких перепадів температур шкіри обличчя.
Що стосується харчових добавок, деякі з них мають побічні ефекти, найчастіші – гіперпродукція кальцію, алергічні реакції та біль у суглобах. Якщо у вас є алергія на морепродукти або м’ясо, будьте особливо обережні при прийомі колагенових БАДів.
Необхідно пам’ятати про те, що деякі речовини, які виробляє організм, іноді потребують підживлення. Якщо ви помітили, що шкіра стала гіршою, варто задуматися про це. Може, причина у зниженому рівні колагену.
Найбільш ефективними методами його відновлення, за словами експерта, є косметологічні процедури. Але пам’ятайте: без правильного харчування, підтримання водного балансу та дбайливого догляду за шкірою надовго їхнього ефекту не вистачить.