Словосполучення «вівсяна каша» не всім припадає до смаку, як і сама ця страва. Он і давні сміялися з аматорів поласувати вівсяночкою. Мовляв, їжа для худоби, бур’ян. Сьогодні до вівсянки, звичайно, менш упереджене ставлення. Багато хто усвідомлює цінність цієї кашки, та ось тільки в меню вводити її готові далеко не всі. Ось ми і вирішили розповісти, чому це зробити все-таки варто та як з’їсти вівсяну кашу зі смаком.
Рятує від запорів
Вівсяні пластівці тривалого варіння (від 20 хвилин) винятково багаті на клітковину – і розчинну, і нерозчинну. Перша є харчуванням для корисних бактерій, що населяють наш травний тракт – такий собі природний пребіотик. Друга забезпечує збільшення обсягу випорожнень, запобігаючи тим самим подразнення слизової оболонки кишечника і забезпечуючи належну моторику, а значить і випорожнення.
Забезпечує енергією
Завдяки довгим вуглеводам, які довше розщеплюються, вівсянка надовго заряджає нас енергією та дарує почуття ситості.
Зігріває у холоди
А все завдяки високому вмісту білка – 12,3 г на 100 г. Здається, начебто небагато, лише 13,5% від добової норми. Але кашу можна зварити на молоці і додати шматочок вершкового масла – взимку саме воно, правда? І ось вам потужний обігрівач перед виходом на вулицю готовий.
Захищає від раку та продовжує молодість
Так, ось так легко. А все тому, що вівсяна каша багата на унікальні антиоксиданти – сполуки рослинного походження, що захищають від запалення, мутації клітин і дають відсіч вільним радикалам. Наприклад, лише у вівсянці містяться авенантраміди – сполуки, які навіть тиск здатні знижувати.
Не дає сумувати
Багата вітамінами групи В, вівсянка добре заспокоює нервову систему, не даючи стресам зіпсувати нам картину світу.
Дає відсіч атеросклерозу
Науково доведено, що бета-глюкан у вівсяній кашці допомагає знижувати рівень «поганого» холестерину, відповідального за розвиток атеросклерозу та збільшення ризиків серцево-судинних захворювань. Цій же меті служать антиоксиданти та розчинна клітковина.
Вівсянка плюс зарядка – мінус саркопенія
Вітамін Н (В7, біотин) у вівсянці сприяє більш легкому засвоєнню протеїну (білка) та прискорює ріст м’язів. Їжте вівсянку, робіть регулярно зарядку і ніяка саркопенія буде не страшна.
Чи потрібно мити пластівці
Необов’язково, але це не можна. Особливо, якщо геркулес куплений на вагу. Промитий під проточною водою, він при варінні трансформується у світлішу і однорідну кашу, ніж немитий. Однак ні на користь каші, ні на її смак це ніяк не вплине. Справа смаку, і нічого більше.
Як зварити смачну кашу
- Варити кашу на молоці, розведеному водою у пропорції 1:1. При непереносимості лактози кашу можна варити на рослинному молоці, додати горішки, наситивши її таким чином білком.
- Вершкову, кремову структуру каша придбає, якщо засипати пластівці в киплячу рідину. Якщо любите рідкішу, «супову» консистенцію – засипайте пластівці в холодне молоко, потім варіть.
- Не забувайте про щіпку солі – так смак каші буде насиченішим, а сама вона не стане клейкою після варіння.
- Перемішуйте кашу частіше під час варіння, руйнуючи бульбашки, що утворюються при кипінні – каша виглядатиме апетитніше.
- Дайте каші постояти після варіння під кришкою 10-15 хвилин.
- “Розфарбуйте” смак відповідними добавками.
Що додати до каші
Ягоди та фрукти
Так ми посилимо вітамінну складову, додамо ще більше клітковини, а головне – смаку. Вівсянка відмінно поєднується з персиком, бананом, ананасом, грушею з корицею, чорницею, лохиною, полуницею. Взимку ці корисні добавки можуть бути заморожені. Користь це не скасовує.
Горіхи та насіння
Вони наситять кашу білком і, звісно, смаком. Плюс вони корисні для роботи мозку – така собі батарейка для всього організму з самого ранку.
Сухофрукти
Родзинки, курага, чорнослив, цукати – все це надасть каші навіть деякої святковості. Плюс збагатить її калієм та магнієм – нутрієнтами, важливими для безперебійної роботи серця.
Сир
Ось уже незвична добавка, правда? Але якщо ви любите несолодку кашу, сир просто чудово розфарбує її смак. До вівсянки відмінно підходять м’які молоді сири – фета, бринза, адигейський, моцарелла.