Лікарі намагаються знайти спосіб впоратися з деменцією, але поки що не цілком успішно. Але є шанс врятувати свою пам’ять і мислення, якщо зловити недоумство, що розвивається, на ранніх стадіях. Тільки у цьому випадку захворювання можна взяти під контроль.
– Легко не помітити ознаки ранньої легкої деменції, – з жалем констатує доктор медичних наук Ванесса П. Льюїс. — Є уявлення, що це нормально, коли з віком знижується пам’ять та з’являються інші когнітивні розлади. Однак, це не так.
Звичайно, з віком деякі зміни відбуваються, але вони й у порівняння не йдуть навіть із ранньою формою деменції.
Ванесса Льюїс рекомендує з віком звертатися до лікаря та проходити експрес-тестування на недоумство, а не чекати на запрошення. Цей скринінг дозволить упіймати деменцію на максимально ранніх термінах.
– Нормальні вікові зміни не заважають вашій здатності виконувати звичайні домашні справи, дотримуватись розпорядку дня, ставити та завершувати повсякденні завдання, – каже невролог, директор відділення деменції, хвороби Альцгеймер та нейрокогнітивних розладів Центру здоров’я Провіденс Сент-Джон Верна Потер проекту Eat This. — Деменція призводить до прогресуючого зниження інтелектуальних здібностей: мовлення, пам’яті, судження.
Недоумство практично руйнує життя людини. Навіть при легкій формі може знадобитися допомога у важких завданнях:
- управлінні фінансами;
- подорожах;
- організації заходів;
- водінні автомобіля.
– Але втрата пам’яті в цьому випадку помірна, особливо щодо недавніх подій, виникають невеликі труднощі з вирішенням проблем, – попереджає Верна Потер.
Лікарі все також впевнені, чим раніше ми змінимо спосіб життя на здоровіший, тим з більшою ймовірністю вам вдасться уникнути деменції:
- кинути палити;
- знизити кількість жирів у раціоні;
- виконувати мінімальне фізичне навантаження (150 хвилин на тиждень);
- підтримувати нормальну вагу;
- стежити за показниками тиску;
- контролювати цукор у крові.
Як зрозуміти, що деменція вже починається?
Складнощі з орієнтуванням на місцевості
Це не означає, що ви не зможете знайти дорогу додому, або забудете дорогу в магазин. Але якщо раптом ви почали пропускати знайомий поворот, не відразу виходить знайти магазин, в якому ви вже кілька разів бували, стає складніше орієнтуватися в знайомих місцях – це привід для занепокоєння.
– Цей момент дуже легко пропустити, бо іноді ми приймаємо провали в пам’яті за нормальне старіння, – Каже Ванесса Луїс.
Повторювати питання
Звичайно, іноді цього вимагають обставини: не дуже кмітливий співрозмовник чи проблеми зі слухом. Але ви ставите питання вдруге, а то і втретє, бо зовсім не пам’ятаєте, що вже робили це, або забули, що вам відповіли — варто замислитись, чому так відбувається.
Міняти звички
Раніше о 17.00 ви вирушали на прогулянку. Або щосуботи зідзвонювалися з подругою. І раптом різко припинили спілкування і вирішили скоротити прогулянки до мінімуму чи зовсім не виходити з дому – нікуди не хочеться. Це вже доволі тривожний симптом.
– Іноді ми можемо почуватися пригніченими і на якийсь час відмовлятися від нашого звичного способу життя, – пояснила Ванесса Льюїс. — Але така зміна звичок може бути першою ознакою зміни особистості.